Роменська районна бібліотека імені Йосипа Дудки

“Кожна мить, кожне слово поетове – то до серця народу листи”

«КОЖНА МИТЬ, КОЖНЕ СЛОВО ПОЕТОВЕ – ТО ДО СЕРЦЯ НАРОДУ ЛИСТИ»
(Йосип Дудка)

У культурному житті Роменського краю 2018 року сталася визначна подія: комунальному закладу Роменської районної ради – Роменській районній бібліотеці, головній книгозбірні Роменського району, організаційно-методичному центру для 46 сільських бібліотек, рішенням 28 сесії 7 скликання Роменської районної ради «Про присвоєння Роменській районній бібліотеці імені Йосипа Дудки» від 20.04.2018 р. присвоєно ім’я Йосипа Дудки, відомого у Роменському краї і далеко за його межами поета і педагога.
Першопочаткова пропозиція про присвоєння імені надійшла від Роменської міськрайонної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» (голова Діброва Г.В.), ГО «Роменське земляцтво» і була широко підтримана громадськістю Роменщини. У Роменському районному відділі культури відбулося засідання круглого столу, що стало підсумком громадського обговорення, оголошеного на теренах Роменщини у грудні 2017 року. Темою обговорення було питання присвоєння імені земляка, письменника Йосипа Дудки районній бібліотеці. Відгуки зацікавлених громадян ішли на електронну й поштову адреси відділу культури райдержадміністрації, було багато телефонних дзвінків та усних повідомлень до самої бібліотеки. Географія звернень теж широка: телефонували й писали на електронну пошту із столиці, із Сум, із Черкащини, із сусідніх районів – відгукувалися колеги по перу та роботі, друзі, знайомі, колишні учні, шанувальники таланту і просто небайдужі люди.
Підтримала ініціативу роменців обласна організація Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. Лист надійшов за підписами голови організації Олексія Григоровича Шевченка, членів СОО ВУТ «Просвіта» – члена Національної спілки краєзнавців України В’ячеслава Артюха, поетеси, члена НСПУ Людмили Ромен, лауреата всеукраїнських конкурсів, режисера Ольги Банитюк, кобзаря, члена НСКМУ Миколи Мошика та ін..
«Ви зробите велику справу, утвердите істину, що добро, чесність, справедливість і правда життя завжди перемагають, увічнивши в такий спосіб ім’я Йосипа Дудки, людини, українця і Вчителя з великої літери. Він проніс пекуче тавро звинувачення в “буржуазному націоналізмі”.

Він вистояв попри все, залишився великим і щирим патріотом України, не поступився своїми принципами.
Вважаємо, що Роменська районна бібліотека має повне право носити ім’я Йосипа Дудки. Своєю незламністю духу, свідомістю патріота і українця, громадянською лірикою, високим поетичним словом він є дороговказом на шляху до свободи, гідності», – висловили свою думку «просвітяни».
Додала свій голос згоди щодо присвоєння Роменській районній бібліотеці імені Йосипа Дудки землячка, член Національної спілки письменників України, Людмила РОМЕН. Вона схвильовано пише в підтримку:
«Не буду вдаватися в життєпис поета, його нелегкої і трагічної долі, ви його добре знаєте. «Червона мітла» вимітала кращих з кращих, накидала зашморг на право свобідно жити і творити, підрізала вільні крила, а то і гірше – концтабори, розстріли.
Йосип Михайлович був людиною високої моралі, гідності зватися українцем, хоч за освітою – викладач російської мови та літератури, відстоював рідну мову та культурну спадщину, плекав у серці ідею незалежності України. За свої переконання, за любов до України за радянських часів він зазнав переслідувань, довгий час не мав можливості друкуватися, але попри все залишався великим і щирим патріотом України, не поступався своїми принципами. Його не зламали! На жаль, поезії до нас прийшли вже у трьох посмертних збірках. Дуже добре, що Роменщина має тепер літературний конкурс учнівської талановитої молоді «Собори душ». Він розколихав і наші собори душ! І хай собор, храм книги увічниться його ім’ям!
Вважаю, що Роменська районна бібліотека має повне право носити ім’я Йосипа Дудки. Будьмо ж чесними перед пам’яттю такої Людини! І навіть справа не в самому імені, а в тому духові, силі, чесності, нескореності, аурі любові до України, яку ніс і проніс, ніде не схибивши і не покрививши душею, Поет, що могутньою краплиною з небес вкарбується не лише в дошці назви закладу, а в душі кожного відвідувача бібліотеки. Довершімо його справу в ім’я України!»
Гаряче підтримав ініціативу Олексій Вертій, доктор філологічних наук із Сум: «Кожна бібліотека є важливим центром формування світогляду, духовного світу та національної громадянської позиції своїх читачів. Йосип Дудка, його творчість та питомо національна громадянська позиція завжди були, є і будуть взірцем та джерелом формування і становлення національно свідомих, духовно досконалих сучасних і прийдешніх поколінь українців не лише його земляків-роменців, а й далеко за межами його рідного краю. Відтак його імя, яке (вірю в це) буде присвоєно бібліотеці не лише нагадуватиме її відвідувачам про нього, а й дієво сприятиме відродженню української національної духовності на сучасному етапі становлення незалежної України. У 70-х роках минулого століття я працював учителем української мови та літератури в Смілівській восьмирічній школі №2 та учителем української мови та літератури, заступником директора з виховної роботи Глинської середньої школи і добре знаю, із якою повагою національно свідома інтелігенція краю ставилася до Йосипа Михайловича як людини, саможертовно відданої українській справі. Таким він є для нас сьогодні, таким він залишиться для нас назавжди».
Член Національної спілки письменників України, Слов’янської літературно-мистецької академії Олена Марченко пише так: «На моє глибоке переконання присвоєння Роменській районній бібліотеці імені Йосипа Дудки має значною мірою компенсувати ту історичну несправедливість, за якою літературна спадщина поета-вчителя повністю відкривається читачам лише нині. Окрім того, така подія здатна підвищити соціальний статус бібліотеки, розширити сферу ділових контактів, надати закладові індивідуальності. Щиро підтримую прекрасну ідею надання бібліотеці імені Йосипа Дудки, яке є справжнім духовним талісманом нашого Посулля».
Василь Панасенко із Черкащини, вихованець Дудки, відзначає: «Що можна сказати про цю людину? Це був великий учитель, мудрий та справедливий, який завжди намагався максимально доторкнутись до струн душі кожного учня з великою теплотою. Він давав нам життєві уроки. У його творах палка любов до отчого краю. Не скорений його український дух».
… Щоб підвести риску під громадським обговоренням, врешті, в залі відділу культури зібралися представники громадськості, ті, кому важлива справа збереження пам’яті про неординарну людину, дисидента, талановитого вчителя і письменника Йосипа Дудку. Серед гостей краєзнавці, бібліотекарі, художники, поети і журналісти. Підтримували присвоєння імені поета і працівники райдержадміністрації та відділу культури. Хоча захід був надзвичайно офіційним та серйозним і закінчувався голосуванням учасників щодо підтримки ініціативи присвоєння імені Йосипа Дудки районній бібліотеці, та з перших хвилин усі присутні поринули в неповторний світ, створений творчою особистістю. Цьому сприяли у першу чергу розповіді про те, яким він був…
… Ніби живий, Йосип Михайлович був серед нас: життєлюб, оптиміст, наставник і порадник – він жив для людей і залишиться таким у пам’яті всіх його шанувальників, яких стане тепер більше, як запевняють працівники районної бібліотеки. Носити ім’я видатного земляка – велика честь і велика відповідальність. Громадськість довіряє колективу Роменської районної бібліотеки, одноголосно підтримуючи під час проведення засідання круглого столу ініціативу присвоєння імені Йосипа Дудки. Неможливо підрахувати точну кількість людей, які схвалюють це рішення. Бо шанувальники вчителя й поета не лише в Україні, справжній талант не знає кордонів і часових меж.
Ця подія у житті бібліотеки підкреслює значущість її як осередку духовності для подальшого культурного розвитку району.
Роменська районна бібліотека імені Йосипа Дудки є громадським, інформаційним центром культурного життя краю. Це місце зустрічі не тільки з книгою, а й із людьми, осередок відпочинку, спілкування, дозвілля. Незважаючи на те, що сучасна людина, крім книги, має безліч можливостей отримати необхідну інформацію, бібліотека живе й діє. Постійно проводяться найрізноманітніші заходи за участю представників органів влади, освіти, культури та творчої еліти Роменщини. Незмінним щирим другом, помічником, натхненником і учасником усіх подій у бібліотеці є Надія Йосипівна Карпенко, донька Йосипа Дудки, громадський діяч, голова Роменської районної організації ветеранів України. Нещодавно вона одноголосно обрана роменською творчою елітою, за участю керівників м. Ромни та Роменського району, новим виконавчим директором Громадської організації «Роменське земляцтво». За підтримки Надії Йосипівни Карпенко у читальній залі бібліотеки створено меморіальний куточок Йосипа Дудки. Відвідувачі можуть ознайомитися з документальними матеріалами про життєвий і творчий шлях видатної особистості Роменського краю.
У свій час Йосип Михайлович за свої переконання, за любов до української мови зазнав переслідувань, довгий час не мав можливості друкуватися, але, попри все, залишався великим і щирим патріотом України.
Замовчуваний, таврований і гнаний, без доступу до видань і творчої самореалізації, Йосип Дудка залишався і залишається світлом правди і безмежної любові до життя, до України. Тепер він прийшов до читачів.

Неля КУБАТКО,
бібліограф Роменської районної бібліотеки імені Йосипа Дудки.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *