Гагари у Хмелові

Загадково-аномальне птахопадіння?!

КРИКИ у НЕБІ над ХМЕЛОВОМ. ПУБЛІКАЦІЯ 1.

Щ о за крик в небі нічному,
у магнітно-буряному?
Щ о за п т а х и з неба впали
і людей всіх налякали? В.Б.

Гагари у ХмеловіУвечері 23.10 та вночі 24 жовтня 2019 р. у небі над Хмеловом на Роменщині Сумської обл. було чути гучні дивні крики? Дехто з мешканців вийшов із хати у двір, світив у небо ліхтарем, але через туман нічого не бачив. А незнайомі та пронизливі крики непереставали. Подумалось, мабуть, лелеки заблудилися, хоча вже пізня пора для них?

А вранці деякі мешканці оторопіли?! На городі і стежках, посеред двору, у полі лежали і трохи рухалися якісь дивні птахи…? Собаки гавкали на них з усіх сил. Люди почали приносити їх у сумках до сільради. Працівники сільради інтуїтивно здогадалися, що птахам потрібна вода і відвезли їх на Бідашів та Бойків ставки. Пустили на воду і дивні птахи спокійно попливли… Паралельно і вони, і вчителі з учнями, які допомагали, з’ясовували, до чого і мені довелося долучитися: Щ о ж ц е за п т а х и…?…

Гагари й гусиІдентифікація за зображенням, пошук на інтернет-ресурсах, консультації в орнітологів дали змогу вияснити, що це – г а г а р и, рідкісні морські птахи з охоронним статусом. Мають: вагу до 2 кг, довжину бл.70 см і розмах крил більше метра. Їхнє забарвлення відносить саме даних до роду чорноволих (чорношиїх). Живуть вони лише на морях, а д а н і птахи – ймовірно на Північному морі, Арктиці чи на Балтиці. Злітають тільки з води, оскільки мають зсунуте до задньої частини тіла розміщення ніг. Оскільки північні моря підмерзають, то зимувати вони летять на Південь, де вода не замерзає. Гагара, ставок у ХмеловіПрислухався до їхнього гомону на ставку і можу зазначити, що за нормальних умов мають своєрідний дещо принишклий голос, але не к р и к. Мирні. Придивіться до світлин: поряд із ними плавають гуси і вони добре вживалися на водоймі. Та людей сторонилися. Коли їх збирали в сумки чи картонні ящички, щоб віднести, то кусали пальці аж до крові. Живляться рибою, ловлячи її у пірнанні.

Але виникає резонне запитання:

Ч о м у ж гагари так жалібно-моторошно кричали у небі над Хмеловом і падали на землю?… (Читати далі)…

Валентин В.БУГРИМ, академік, природолюб, письменник
с.Хмелів на Роменщині. Світлини автора та Аліни Бугрим-Федько.
30 жовтня  2019 р.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *