Податківці Роменщини

Податковий інспектор – це звучить по-державному

В 40-60 роках минулого століття найбільш популярними професіями були лікар, вчитель та інженер. Тепер молодь в більшості хоче бути менеджером, юристом та бізнесменом. Популярною стала і професія податкового інспектора. В умовах широкого розвитку підприємницької діяльності це ключова державна посада, яка покликана захищати інтереси держави.
Наша мета розповісти про діяльність податкової служби безпосередньо на Роменщині, в якої разом з податківцями України, 2 липня ювілейне професійне свято – День працівника державної податкової служби.
Податкова служба виникла разом із формуванням держави і введенням податків. Звернімося до Євангелія від Матвія, яка свідчить, що у стародавній Іудеї податки збирали митарі, і Матвій, один з учнів Христа, був митарем. А іудеї платили подать Кесарю – Римському імператору. “Тож віддайте кесарю-кесареве, а Богові-боже”, підтверджує Євангеліє, книга книг. А для нас одночасно свідчить, що разом з податями з’явились і митарі, що їх збирали, тобто податкові інспектори тих часів.
Звернувшись до історії можна визнати, що на території нинішньої України людей, які збирали податки у різні часи називали по різному: митарі, данщики, відкупники, митники, вірники, п’ятенщики, осьменники, збиральники, приказкими, прибильщики, акцизники, фінансові агенти, фінінспектори, інспектори та економісти державних доходів, ревізор-інспектори і, нарешті – державний податковий інспектор в сучасній Україні.
В радянський період в Народному комісаріаті УРСР (з 1946р. Міністерстві фінансів) та місцевих фінансових органах діяли підрозділи, які контролювали сплату податків підприємствами і організаціями та населенням. На рівні районів та міст це були інспекції державних доходів та інспекції податків, які в 1959р. були об’єднані. Очолювали їх начальники інспекцій або старші інспектори.
Особливі труднощі в збиранні податків були після Великої Вітчизняної війни. Діяв нормований продаж продуктів першої необхідності, проблема одягу і взуття вирішувалась шляхом покупки на ринку в Ромнах військової форми або виготовленням одягу з домотканого полотна, пофарбованого соком бузини. Населені пункти району були неелектрифіковані. Великим дефіцитом були й дрова та вугілля.
І в цих складних матеріальних і фінансових умовах населення мало сплачувати податки з власних доходів чи земельних ділянок, а також підписуватись в значних розмірах на покупку облігацій позики на відбудову народного господарства.
Вже тоді на інспекції покладались завдання взяти на облік уціліле майно, допомогти відновлюваним підприємствам налагодити бухгалтерський облік.
Ветерани-податківці згадують, що вони завжди відчували підтримку і розуміння з боку сільських і селищних рад , а також населення. Люди розуміли, що сплата податків – це невідворотна справа і обов’язок віддати частину свого доходу для перемоги та відбудови країни.
За будь-якої погоди інспектор мав бути на дільниці, іноді за кілька десятків кілометрів від домівки. Автобусного сполучення з райцентром і доріг з твердим покриттям в нашому розумінні не було. До сіл добирались, в основному, попутними вантажними автомобілями та пішки по 10-15 км. Старший інспектор Іван Григорович Топорков в 1964р. розповідав такий анекдот:
– На узбіччі дороги знайшли непритомну людину з сумкою грошей. По мозолях на ногах здогадались, що це податковий інспектор ніс зібрані податки до райцентру.
В 50-60 роки минулого століття податковою службою району керували: Петро Савич Ковальчук, Михайло Матвійович Полуновський, пізніше Сергій Кузьмич Баранік.
Старшими і рядовими економістами та інспекторами в ті роки працювали Наталія Григорівна Мань, Ганна Степанівна Серенкова,Надія Павлівна Аврамець, Софія Овсіївна Райніна,Марія Костянтинівна Кремнєва, Микола Якович Говенько, Марія Василівна Іващенко, колишні фронтовики Павло Панасович Качур, Борис Олександрович Смирнов та Роман Анісіфорович Ходор, а також Григорій Петрович Безкоровайний і Володимир Іванович Федько.
В 70-80 роки їм на зміну прийшли Любов Олексіївна Гармаш, Лідія Андріївна Сидоренко, Микола Іванович Бондаренко і інші.
Важливим керівником в податковій справі був завідувач районним/міським/ фінансовим відділом. Він практично відповідав за здійснення податкової політики в районі. В Ромнах пам’ятають цих поважних керівників: Митрофана Никоновича Юрченка, Петра Григоровича Бондаренка, Олександра Сергійовича Галагана, Романа Самойловича Вертія, Григорія Андрійовича Дзигу. Перші кроки до створення сучасної податкової служби були зроблені з початком зародження підприємництва в Радянській Україні. З 1 липня 1990р. на базі відділів та інспекцій державних доходів фінансових органів були створені державні податкові інспекції, які підпорядковувались Міністерству фінансів України. Указом Президента України визначено 2 липня днем працівника державної податкової служби, який в цьому році співпадає з ювілеєм створення служби.
Організаційний період був складним. Розвиток підприємництва та нові умови вимагали збільшення штатної чисельності, приміщень, достатніх для підключення до інформаційних комунікацій, кваліфікованих кадрів та комп’ютерного обладнання. Всі ці проблеми вирішувались не відразу. Місцеві органи влади надавали допомогу як у вирішенні проблем із приміщеннями так і у фінансуванні – у перші роки функціонування інспекцій районною та міською радами були прийняті рішення про відрахування 5%, а потім і 30% від донарахованих перевірками сум на рахунки інспекцій для використання їх на розвиток матеріально-технічної бази. Сьогодні Роменська міжрайонна державна податкова інспекція повністю фінансується за рахунок державного бюджету і має кваліфікованих працівників, непогане приміщення, комп’ютерне забезпечення.
Першими начальниками податкових інспекцій були: в м. Ромни -Набойченко Л.М., в Роменському районі – Потій В.М., в Липово-Долинському районі- Ємець В.П., в Недригайлівському районі- Коваленко В.І.
При створенні податкових інспекцій нашого регіону практично всі працівники інспекцій державних доходів фінансових відділів були зараховані по переводу для роботи в податкових інспекціях. Деякі із них і сьогодні працюють в інспекції – це Костюченко Л.В., Олешко С.О., Пилипенко Н.П., Потій В.М., Харченко Н.І., Герасименко Н.Г., із першого міся створення інспекцій працюютиь також Яковенко О.Ф., Терещенко О.М., Байрамова Т.М.
Проте з часом рівень роботи податкових органів перестав відповідати вимогам часу. Збільшення кількості приватних структур, поява таких явищ як мінімізація податків і ухилення від їх сплати вимагали структурних змін.
Відповідно Указам Президента України від 22 серпня і 30 жовтня 1996р. податкова служба була реформована. Зокрема, податкова служба вийшла з-під підпорядкування Мінфіну України. Була введена жорстка вертикальна структура.
Важливо, що податковим органам було передано підрозділи Міністерства внутрішніх справ по боротьбі з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування, на базі яких створена податкова міліція. Час підтвердив доцільність її створення. Першим начальником податкової міліції був Осипов Віктор Анатолійович.
Реформування 1996 року сприяло і зменшенню витрат на утримання податкових органів, адже тоді було проведено об’єднання низових податкових органів і скорочення штатної чисельності. Так у 1996 році шляхом об’єднання податкових інспекцій по м. Ромни та Роменському району було створено Роменську об’єднану державну податкову інспекцію. Дещо пізніше вона стала вже не об’єднаною, а міжрайонною, так як було приєднано іще дві колишніх районних інспекції, що функціонували на території Липово-Долинського та Недригайлівського районів, хоч до приєднання до Роменської вони становили уже також окрему об’єднану державну податкову інспекцію. З’явилися нові напрямки роботи і навіть цілі відділи без яких роботу податкових органів сьогодні важко навіть уявити: відділ комп’ютерного забезпечення, юридичний відділ, відділ примусового стягнення податків, сектор масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян, сектор економічного аналізу та прогнозування, сектор перевірок відшкодування ПДВ.
Сьогодні Роменську МДПІ очолює Гончаренко Вікторія Леонідівна.
В Роменській МДПІ обслуговується 7235 плплатників податків, в тому числі 1582 юридичні особи, 5220 фізичних осіб та 433 платники окремих податків, крім цього ведеться робота щодо нарахування земельного податку чи надання пільг близько 60 тис. громадян. Однією із особливостей нашої інспекції є те що близько половини всіх надходжень до державного бюджету по Сумській області надходить від платників Роменської МДПІ- за 2009 рік відповідно 2231,2 млн. грн. і 1084,5 млн. грн. Це є наслідком використання природніх ресурсів, левову частку цих платежів становлять плата за надра та рентні платежі за нафту і газ. По показниках роботи за січень-квітень 2010 року (інтегрований показник) Роменська МДПІ спрацювала краще за всі інспекції області і займає перше місце в області.Можна із впевненістю сказати, що працівники Роменської МДШ і надалі будуть прикладати всі зусилля для виконання поставлених завдань, що вони виконують роботу чесно, сумлінно і гордо несуть почесне ім’я податківця.
Володимир Федько, ветеран державноїподаткової служби, Заслужений економіст України.
Володимир Потій, зав. сектором МРР Роменської МДПІ.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *