Козак на коні

З ЛАВРЕНТІЇВСЬКОГО ЛІТОПИСУ

До 900-ліття з часу першої літописної згадки про Ромен.

Під час останніх розкопок городища «Монастирище», які проводились у 2000р. експедицією відділу археології ІА НАН України під керівництвом доктора історичних наук О.В.Сухобокова доведено, що місто Ромен засноване у IX столітті. Перегорнемо сторінки історії краю. Що ж відбулось за цей час?
882 рік. Князь Новгородський Олег, зайнявши Київ наказує: «Да будет матерью городам русским», створює державу «Київська Русь» («Повесть временних лет»).
885 рік. Князь Олег із дружиною йде на Схід, воює хазар, яким наші пращури платили данину, і приєднує наші землі до Київської Русі, залишає тут своїх «мужей» «ставити» місто. «Тот Олег начал ставить города» » («Повесть временних лет») Вважаю, що ця дата і є датою заснування нашого міста. Тобто у 2015 році місту буде 1130 років.
988 рік. Князь Володимир, для захисту молодої держави наказує: «Недобре, коли мало міст коло Києва». По річкам Трубежу, Десні, Сулі міста перетворюються у фортеці. Будується Посульська оборонна лінія, до якої входили міста: Ромен, Вир, Путивль.
ХІ ст. Князь Ярослав Мудрий зміцнює державу, встановлює дипломатичні зв’язки з Європою. Перед смертю розподіляє державу між синами на князівства. Ромен входить до складу Переяславського князівства. Міжусобиці розхитують державу, та ще й з «дикого поля» навідуються.
1113 рік. Ромен вперше згадується в літописних джерелах. В «Лаврентіївському літописі» згадуються події, коли навесні 1113 року Володимир Мономах разом із своїми синами та Чернігівським князем Олегом, вирушив «к Ромну» назустріч половцям, які оточили Вир. Половці зняли облогу із сусідньої фортеці і втекли. (Вир-Білопілля)
ХІІ ст. Половецький хан Кончак «зніс Сулу».
1239 р. Місто повністю спалене монголо-татарами.
XIV ст. Ромен входить до складу Литви, пізніше Річ Посполитої.
1648 рік. Гетьман Богдан Хмельницький починає переговори з Росією про воз’єднання. Через Ромен йшли посли з Києва до Москви і з Москви до Києва.
1654 рік. На Переяславській раді Україна об’єднується з Росією і разом долають Польщу.
1657 рік. Гетьманом Малоросії призначено І. Виговського. Роменські землі передаються йому у володіння.
1658 рік. «Гадяцький договір» між І.Виговським і Польщею, згідно якого Малоросія йде під владу Польщі. Роменці виразили протест, за що місто було спалене.
1700 рік. Війна Росії зі Шведами. Гетьман І.Мазепа збирає старшину, пропонує вийти із складу Росії з допомогою шведів. Частина старшин згодилась, 18 листопада 1708 р. українсько-шведське військо увійшло до Ромна. Штаб-квартира Карла XІІ була розташована у поміщика Міхельського (територія дитсадка за військкоматом). На роменців наклали данину. Кожен двір повинен був здати 4 пуди жита, 8 пудів вівса, 3 вози сіна, 2 пуди круп, 1 вола, 8 овець… Про зраду Мазепи взнає Петро І. Мазепу предають анафемі. У квітні 1709 р. Ромни звільняють від шведів.
XVIII ст. З приєднанням України до загальної системи російського ринку в Ромні, через який ще за часів Скіфії були прокладені торгівельні шляхи, до Чорного моря (Ольвії), відкривається перший в Україні Міжнародний ярмарок. Везли свої товари купці з Росії, Болгарії, Вірменії, Грузії, Турції… Було що продавати і роменцям: чумаки привозили з Азова сіль, рибу; сміляни везли свої кожухи, з Хмелова – глинська кераміка; роменська махорка і роменські окороки знала майже вся Європа. На «знаменитому торжищі» побував і Т.Г.Шевченко.
ХІХ ст. З дозволу Олександра І Ромен повністю змінює своє обличчя. Його територія розширюється, з’являються прямокутні квартали, бульвари, будуються торгові ряди, кінний ярмарок, працює сім торгових банків, розвивається промисловість, будуються пізніше «Либаво-Роменская железная дорога», земська лікарня, учбові заклади.
У 1917 р. відбулась Жовтнева революція. В Ромні радянська влада була встановлена у листопаді 1919 р.
1991 рік. Радянський Союз розпадається. Україна стає незалежною державою. Історію цього періоду вже писати нащадкам.
Заступник голови
«Роменського Земляцтва»
Олена Малко

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *