Ще видно зорі у калюжах,
ще небо повне синяви,
тому в людських крилатих душах
живи, поезіє, живи!
Людмила Грицай
«Живи, поезіє, живи!» – з такою назвою щойно вийшла у світ ювілейна колективна збірка літературного об’єднання «Обрії», яке створене при центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича за ініціативи начальника відділу культури Тетяни Баляби. Ця збірка – третя (перша – «Обрії», друга – «Українонька в нас одна») і присвячена вона Дню поезії. П’ять років – термін не великий. Але скільки цікавих зустрічей, тематичних заходів, різних урочистих дійств за цей період провів наш творчий колектив. А передумова усьому цьому – це опанування особливостей віршоутворення: ямб, хорей, римування, наголоси тощо… Цим «лікбезом» займається наш керівник, відома поетеса – Людмила Грицай під час занять у бібліотеці. І всі: чи то поети зі стажем, чи початківці – відчули позитивні зміни у своїх віршах. Ще не можемо стверджувати, що вони достатньо професійні, але ми прагнемо до цього, працюємо над удосконаленням творчої майстерності. Висвітлюємо у своїх віршах як прекрасне, світле, добре, так і болюче, що тривожить нас сьогодні. «Поезія – це світ доброти, чистоти і людяності», – так говорить сама Людмила Іванівна. Тому ми намагаємось донести ці її переконання до якнайбільшої кількості прихильників поетичного слова при безпосередньому спілкуванні з ними. Так нашим творчим колективом проведено чимало зустрічей зі школярами як міських, так і сільських шкіл, з учнями ДПТНЗ Роменського ВПУ, а також жителями сіл: Діброви, Верхосулки, що на Білопільщині (з ініціативи нашої колеги по перу Наталії Петренко), Смілого, Хмелова, Перехрестівки, Овлашів, Калинівки, Плавинища, Пустовійтівки, де ми мали можливість декламувати свої вірші. Декілька творчих вечорів було проведено у Будинку культури міста.
Нам особливо приємно, що в січні 2018 року в Пустовійтівській ЗОШ ім. Петра Калнишевського відбувся ще один цікавий захід – «Поетичними стежками Людмили Грицай». Розпочався він з докладного ознайомлення з творчим та життєвим шляхом авторки. Учні декламували чимало її віршів, на основі деяких навіть були зроблені сценки. Усі читці вдало передали глибину почуттів та емоцій кожної поезії, що не могло залишити байдужими ні дорослих, ні школярів. Кожен виступ супроводжувався показом слайдів на мультимедійній дошці. А потім уже сама Людмила Іванівна розповідала про себе, знайомила з власними віршами. Поезія «Казка про війну», яку вона прочитала разом із її восьмирічним синочком Артемчиком, наскільки зворушила присутніх, що в багатьох на очах були сльози. Прозвучали й гуморески поетеси, написані для дітей. Особливо сподобався віршик «Малий художник», що продекламували рідні їй люди – чоловік Володимир та син Артемчик, який в кінці заходу заспівав акапелло ще й написану на мамині слова пісню «Наша Україна», яка зараз має місце в репертуарі Роменської музичної школи, де він і навчається. Після виступу Людмили Грицай на згадку про цю зустріч учні подарували їй коровай на рушникові та соковиті рум’яні яблучка, які були реквізитом для сценки на вірш «Повертайтесь, діточки!» Незабаром подібні зустрічі вже пройшли в міських школах. Поетеса подякувала організаторам-учителям, а також учням цих шкіл за те, що ті щирість і зацікавленість, з якими зустрічали її в кожному шкільному закладі, стали для неї «ковтком чистого повітря», надією, що поетичне слово зробить наш сучасний світ добрішим і світлішим.
А от в останній зимовий день в цьому році «обрійчанка», поетеса Тетяна Іванова подарувала містянам свій цікавий творчий вечір в малій залі, яка була вщент наповнена вдячними глядачами, шанувальниками її поетичного доробку. Зворушливі вірші, гуморески, пісні на слова поетеси і не тільки у виконанні колег по перу Лариси Вовненко, Любові Усової, Івана Остапенка викликали шквал аплодисментів. Щирі слова вдячності на адресу Тетяни Іванової, прекрасні квіти та теплі побажання прозвучали від начальника відділу культури міськвиконкому Тетяни Баляби, старости громади с. Андріївка Олександра Ярошенка, Людмили Грицай, Надії Карпенко, Наталії Петренко та друзів поетеси.
Членами нашого колективу за цей період видані особисті поетичні збірки. Особливо плідним був минулий 2018 р. Так Людмила Грицай видала три збірки, з яких остання – «Життя безмежні береги» побачила світ у листопаді минулого року, дві інших – у 2018 р. (презентації цих книг також зібрали у бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича чимало шанувальників поетичного і прозового слова та колег по перу). Олександра Тарасенко видала усього дванадцять збірок, три з яких – у минулому році, Валентина Бородько – дві, Петро Акімов – одну. Готується до друку збірка поезій Лариси Вовненко.
Вагомим здобутком нашого колективу є те, що його ряди поповнюються талановитою молоддю. Це – Андрій Нестерук (РК КНЕУ), Владислава Котвіцька (студентка Маловисторопського коледжу СНАУ), Максим Кушніренко (Недригайлівська ЗОШ), Дмитро та Вікторія Богославці, а також Анастасія Коваленко (ЗОШ №5), Артем Грицай (СЗОШ №1). А ось у розділі «Поетична мозаїка» «обріївської» третьої збірки надруковані вперше вірші дітей, які щойно влилися в наш творчий колектив. Це Ельвіра Захарченко, Анжела Гаврилюк, Альбіна Кіт (ЗОШ №7); Катерина Бартош, Валерія Яковлєва, Вікторія Горобчук, Вікторія Давиденко (ЗОШ №4) та Валентина Рудик (СЗОШ №1).
Приємно відзначити, що у міському етапі Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси» Андрій Нестерук зайняв ІІ місце в номінації «естрадний спів», а Дмитро Богославець у номінації «театральне мистецтво» («Власні усмішки») теж посів ІІ місце. Наймолодший конкурсант – учень 3-Б класу СЗОШ №1 Артем Грицай, який з чотирьох років є незмінним учасником усіх заходів «Обріїв», у минулому році зайняв І місце як декламатор віршів Лесі Українки серед учнів школи та став переможцем ІІ етапу Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика.
Як винагорода за плідну різнобічну роботу творчого колективу «Обрії» ім’я нашого керівника – Людмили Грицай – було занесене на Дошку Пошани міста у 2018 р. Того ж року ми отримали Подяку від Громадської організації «Гільдія народних умільців «Перлина» в акції єднання «Україна моя вишивана», а також члени колективу мали чимало інших подяк та грамот.
Неймовірно цікаво і змістовно пройшла у центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича презентація третьої колективної ювілейної збірки літературного об’єднання «Обрії» «Живи, поезіє, живи!». Читальний зал був вщент заповнений як учасниками цього дійства, так і шанувальниками нашої творчості. Міський голова Сергій Салатун привітав «обрійчан» і подякував особисто голові літературного об’єднання «Обрії» Людмилі Грицай за плідну роботу на творчій ниві та вагомий вклад у популяризацію доробків поетів та прозаїків як духовної скарбниці суспільства.
Зворушливі та теплі слова вдячності про роботу колективу і про щирі, доброзичливі стосунки між його членами – різними за віком, фахом, уподобаннями прозвучали з вуст начальника відділу міськвиконкому Тетяни Баляби, яка теж підкреслила роль і заслуги керівника «Обріїв» поетеси Людмили Грицай.
Усі автори під час презентації прочитали свої улюблені вірші. А поетеса Валентина Бородько ознайомила з творами зі своєї другої авторської поетичної збірки «На життєвих перехрестях», яка нещодавно вийшла у світ. Наймолодший член колективу Артем Грицай продекламував частину свого конкурсного номера «Загадки життя і смерті Моцарта», з яким він у березні місяці виступав в місті Суми на ІІІ Міжнародному фестивалі-конкурсі театрально-музичного мистецтва в номінації «Юний теоретик» і став лауреатом І ступеня. А Лариса Вовненко, яка в цей час з аматорським вокальним ансамблем «ЕЛЕГІЯ-АРТ» Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України знаходилась у місті Львові на конкурсі, де вони отримали найвищу нагороду – гран-прі, у своєму відеозверненні привітала своїх колег по перу з ювілеєм та прочитала власні твори. Музичне привітання авторською піснею поп-групи «A-minor», організатором якої є молодий «обрійчанин» Андрій Нестерук, звеселило усіх присутніх, особливо молодь.
Щирі, теплі привітання друзів, квіти в подарунок залишились на згадку про цю чудову зустріч в сонячний весняний день в затишній залі міської бібліотеки. А «обрійчани» в свою чергу висловили особливу вдячність працівникам бібліотеки і персонально директору Ніні Рословій за їхній подарунок – великий і смачний торт та доброзичливе ставлення до кожного митця.
Під кінець цього прекрасного дійства Людмила Грицай сказала, що щиро гордиться своїм колективом, радіє кожній перемозі на творчій ниві всіх членів літературного об’єднання «Обрії», бо ми, дійсно, за ці п’ять років стали однією дружною поетичною сім’єю. Тому хочеться сказати: нових вам творчих злетів, любі «обрійчани»!
Людмила КРАНГА,
заступник голови літературного об’єднання «Обрії»