Ромни належать до групи найважливіших історичних міст України, заснованих в давньоруський період. Тут збереглося городище Монастирище, що дало назву цілій археологічній культурі (Роменська культура). Протягом 17-19 століть Ромни були одним із найважливіших центрів економіки і культури України, що відігравали важливу роль у європейській торгівлі (Роменський Іллінський ярмарок був другим за значенням у Російській імперії). Через ці обставини місто ввійшло до «Списку старовинних міст, селищ і сіл УРСР, проекти планування та забудови яких повинні узгоджуватися з органами охорони пам’яток культури», затвердженого Держбудом УРСР 5.08.1968 р. Згідно з наказом Міністерства культури СРСР від 17.01.1968 м. Ромни включені в «Список старовинних міст …», для яких необхідно було розробити історико-архітектурні опорні плани та встановити зони охорони пам’яток історії та культури.
Така увага до міста зрозуміла, якщо врахувати, що в Ромнах збереглися пам’ятки історії та культури всіх категорій і всіх типологічних груп республіканської та місцевої категорій, пам’ятки містобудування і архітектури, історії, археології, монументального мистецтва, а Святодухівський собор є пам’ятником архітектури загальносоюзного значення, що знаходиться під особливим наглядом Міністерства культури України. Від Ромен минулих століть збереглись значні архітектурні ансамблі, цінні фрагменти історичного середовища, а париродний та антропогенний ландшафт являє самостійну цінність.
У даний час місто Ромни є районним центром Сумської області, містом обласного підпорядкування і належить до категорії середніх міст. Нижче наведено перелік значних архітектурних ансамблів міста Ромни, що підлягають охороні як пам’ятники історії і культури: