Роменщина вустами «ДИВОСЛОВА»
(або: Плете «ДИВОСЛОВО» вінок із ромену…)
Кілька років тому, зібравшись на одне із календарних свят у бібліотеці, когорта літераторів Роменщини вирішила об’єднатися в літературний гурт і працювати на творчій ниві вкупі, доповнюючи один одного, допомагаючи один одному. Роль керівника творчих людей узяла на себе педагог, умілий організатор, поетеса, тоді член Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка – Тетяна Лісненко. Громадську організацію «Літературне об’єднання «ДИВОСЛОВО» зареєстрували черговим засіданням виконавчого комітету. Був затверджений Статут та видана печатка. З того часу майстри слова потяглися до гурту літераторів.
Мета та завдання організації – поширення, популяризація, пошуки нових літературних ідей, допомога в реалізації творчого потенціалу літераторів-земляків, пошук талановитих, розумних та самобутніх авторів, людей, чия душа просто не може не співати. Не мають значення вік, стать, освіта чи соціальний статус, головне – це нестримна жага до прекрасного, болісне прагнення донести свої думки до інших, можливість поділитися багатством власного внутрішнього світу. Це люди, які вірять у себе і які здатні шляхом нелегкої та копіткої праці досягати найвищих результатів у галузі літератури, культури та духовності.
«Дивослову» восени виповниться вісім років: не мало й не багато.
«Ми, літератори, намагалися йти в ногу із часом, висвітлювати у своїх творах всі радощі, негаразди, біди і переживання, виносили на суд читачів і слухачів співуче, м’яке, а інколи гостре і разюче слово. Наше життя, наша діяльність – у поетичних та прозових рядках про древнє рідне місто, про село, про працьовитих людей та бойовий дух захисників нашої України», – говорить Тетяна Лісненко.
Сьогодні організація налічує 44 членів-літераторів – міста і району. До складу організації входять : педагоги і столяри, підприємці і бійці АТО, пенсіонери і учні, академіки і прості робітники. Та всіх об’єднує безмежна любов до слова, до рідної мови, до рідного краю, історії, звичаїв і традицій.
ГО «Літературне об’єднання «ДИВОСЛОВО» під організацією і незмінним керівництвом Тетяни Лісненко проводить велику і почесну роботу у сфері культури, духовності, літератури і мистецтва. Літератори міста і району проводять зустрічі з читачами при бібліотеках , школах, де пропагують рідну мову та прививають любов до літературно-прозово-поетичного слова, до історії рідного краю. Багато з них видали свої власні книги. Так, Тетяна Лісненко має їх 16, Олександра Тарасенко – 10, Любов Вовк – 3, Любов Шемчук – 2, Андрій Будаков – 1, Микола Андрієнко – 3, Ніна Коряченко – 3, Валентин Бугрим – більше півсотні наукових та поетичних книг. Наразі готуються до видання книги інших любителів слова.
Чотири літератори є членами Спілки письменників України, один – членом Конгресу літераторів України та членом МСПУ. Два – Віктор Клєйніх та Тетяна Лісненко – члени Національної спілки журналістів України.
Упродовж календарного року ГО «Літературне об’єднання «ДИВОСЛОВО» проводить більше півторадесятка самостійних заходів та бере участь у 60 заходах міста і району, а також інших міст – Суми, Київ, Харків, Маріуполь, Буринь, Лебедин, Глухів, тощо. Всього за період існування ГО «ДИВОСЛОВО» ним проведено більше 100 самостійних заходів; літератори взяли участь більш, як у 350 заходах різних рівнів у місті і районі та інших містах і селах. Більш, як 300 власних книг літератори організації відправили на схід, у зону АТО для захисників України.
Слід наголосити, що уже стало традицією (5-й рік поспіль), у місті проводити Шевченківський марафон, у рамках якого – не лише читання власних патріотичних поезій літераторами Роменщини, але й учнівський конкурс декламування поезій Кобзаря. Ініціатор марафону Тетяна Лісненко.
Кожен автор своїми книгами поповнює фонди міських, сільських бібліотек та бібліотек шкіл. І це не повний перелік важливої роботи любителів слова, які об’єдналися під умілим керівництвом Тетяни Лісненко і несуть межи люди рідне, українське слово.
Результатом копіткої праці літераторів є три колективні прозово-поетичні збірки, ініціатором та укладачем яких є голова «ДИВОСЛОВА» пані Тетяна. Так у 2016 році побачила світ перша книга проекту «З Україною в серці», яка була видана до 25-ї річниці Незалежності України та успішно презентована у міському Будинку культури. У 2017 році вийшла із друку книга «Третя весна», присвячена Дню пам’яті і примирення та 72-й річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У січні 2018 року легким птахом вилетіла з-під пера ще одна, третя прозово-поетична книга «І пером, і серцем…», де автори оспівують велич і нескореність нашої України, прославляють мужніх захисників землі рідної, піднімають важливі буденні теми та вічні теми людського буття. А першого березня книга «І пером, і серцем…» була презентована поетами та прозаїками, а також гумористами і гостями у Будинку культури, де лунали щирі вітання та побажання творчої снаги авторам від влади міста, району та гостей. Також майстрам слова були вручені подяки і квіти. І дарма, що перший день весни видався морозним і засніженим, – ніщо не завадило любителям рідного слова насолодити душі і серця поетичними рядками кожного з авторів, із вуст яких лунали трепетні рядки високої поезії.
Приємно, що до когорти майстрів слова постійно приєднуються літератори як досвідчені, так і початківці. Отож, в передостанній книзі були надруковані твори Віктора Тогобіцького та Поліни Кашенко, які щойно влилися в ряди творчих людей, а в останній книзі дебютували своїми поетичними рядками Людмила Рябенька з села Андріяшівки, Катерина Пімурзіна із міста Ромни (ЗОШ №7) та молодий, перспективний і неординарний одинадцятикласник із села Житнє ( ЗОШ №5) Олексій Павлусенко. Саме він – представник, можливо, нового напрямку в літературі, де поєднані елементи утопії і фантастики, романтизму та імпресіонізму.
«Я, як упорядник збірки «І пером, і серцем…», (як і двох попередніх), скажу, що дуже приємно було працювати над цим проектом. Кожен літератор – цікава і неповторна особистість, у кожного свій літературний почерк і своя особиста Муза. Цікава і різноманітна жанрова палітра любителів слова, всі говорять серцем і душею, всі по-особливому перепускають через призму своїх бачень ту ж саму осінь і те ж неповторне почуття кохання, перші паростки ранньої весни і звук зимової заметілі. Кожен по-своєму, по-особливому передає пекучий біль матерів, що не дочекалися синів із війни, крик душі і страх перед небажаною старістю, одинокістю тощо. Особливо і конче потрібна сьогодні тема патріотизму, яка домінує у всіх трьох збірках. Я щиро дякую авторам, які долучилися до цього проекту, та бажаю і надалі творити на благо народу», – говорить Тетяна Лісненко.
Цікавою і своєрідною в книзі є поезія Валентина Бугрима, члена літературного об’єднання «ДИВОСЛОВО», поета, публіциста, академіка, доктора філософії, вченого, педагога, історика, літературознавця, члена Національної Спілки журналістів України, члена правління Всеукраїнського фонду Тараса Шевченка, віце-президента Міжнародного гуманітарного альянсу, Посла миру…
Заворожують поетичними рядками Любов Вовк, Олеся Ластівка та Тетяна Кутня. Зворушливі і щемливі теми поезій Тамари Пімурзіної та її доньки Катерини, насолоджують душу віршовані рядки Тетяни Пелепей та Катерини Скляр, а також їхньої учениці – нині студентки Кременчуцького університету Людмили Рябенької. Ворушать душу поетичні рядки Олександри Тарасенко, Наталії Петренко та Валентини Шевченко, які вміло оспівують красу української природи та буденні реалії життя. Трепетні теми людських стосунків, родинних взаємин, звучать у творчості Олексія Кузьменка та Андрія Будакова. Поезія Тетяни Лісненко ніби узагальнює та увиразнює поетичний хист усіх літераторів-дивослівців, адже сама має 35-річний досвід письменництва та, буваючи присутньою на творчо-літературних засіданнях студій «Грань», «Літера» (Суми), Конгресу літераторів України (Київ, Харків), Міжрегіональної спілки письменників України (Харків), навчається сама та навчає членів своєї творчої громади. А нещодавно пані Тетяна стала дипломантом Всеукраїнського конкурсу «Троянди й виноград», де її твори було високо оцінено майстрами-велетами слова – Леонідом Горлачем, Дмитром Павличком, Миколою Луківом та ін. Також диплом переможця та видана книга чекає на авторку в місті Києві – в Спілці письменників України, де конкурсна комісія у Всеукраїнському конкурсі «Жінка: жінка-волонтер, жінка-герой» високо оцінила її творчу роботу про роменську волонтерку Ірину Головач.
Голова «ДИВОСЛОВА» зізнається, що у кожній збірці поміщені твори не одних і тих же авторів, вони міняються. Є такі, які з різних причин не друкувалися у збірках, але є активними членами організації, і мають свої досягнення. Любов Шемчук, автор двох поетичних збірок, із самого заснування «ДИВОСЛОВА» є активним відвідувачем засідань. А ще вона є бажаною гостею сумських студій «Грань» і «Літера», а також двічі відвідала «3-й цех» Візбора, (місто Харків) та твори її надруковані у ювілейному збірнику. Активними є: Віктор Стрельченко, Людмила Зайцева, В’ячеслав Соловйов, Надія Карпенко, Олег Шевченко, Тетяна Степанюк, Анатолій Кулішенко, Наталія Лавриненко та ін.
Літератори ГО «Літературне об’єднання «ДИВОСЛОВО» друкують свої поетичні та прозові твори у місцевій газеті «Вісті Роменщини», «Тандем», альманасі «Ромен», альманахах і антологіях міст Хмельницький та Канів, видавництві «Час змін», Міжнародному журналі «Склянка Часу», «Українська хвиля» (Глухів), «Харківський міст» (Харків), «Грань» (Суми) та багато ін.
Бо література, зокрема поезія – це те, що не дає людині згаснути. Вона додає снаги у житті. Це щось прекрасне, без чого просто важко жити, без чого життя бліде. Поезія вчить цінувати дружбу, ніколи не здаватися, відстоювати свої права, любити батьківщину, золоте сонце, зелену траву, барвисті квіти, спів соловейка, шепіт вітру, голубий безмежний простір неба… Поезія вчить жити, кохати і перемагати!
Отож, читаймо своїх, українських авторів, щоб знати, чим дихає сучасна література, чим живе місто і село, що хвилює людину і чим вона дорожить…
А літераторам «Дивослова» побажаємо розростатися в кількості і квітнути в якості, гострити слово проти неправди і зневіри та оспівувати край, Україну в золотих перевеслах пшениць і неповторних звуках жайвора. Творчих злетів і частих Муз, вдячних шанувальників і щедрих меценатів, цікавих тем і мудрих сюжетів!
Будь хліборобом, а чи поетом,
що, мов зернини, збирає рими.
Пройди красивим по цій планеті,
залиш нащадкам вагоме, зриме…
В саду травневім – розквітлу грушу,
у чистім полі – яру пшеницю…
Залиш нащадкам таке, щоб душу
поїло спраглу, немов криниця.
Ігор Криницький, журналіст