Сестричка

МУЗЕЙ МЕДИЦИНИ РОМЕНЩИНИ

Ідея створення музею медицини Роменщини народилась із появою альбомів історії відділень. Перший альбом створений колективом отоларингологічного відділення. Ініціатива створення музею належить адміністрації ЦРЛ.
У квітні 1978 року наказом по лікарні створена і затверджена ініціативна група, яка займалась збиранням матеріалів для майбутнього музею.
До 1982 року зібрано багато матеріалів, книги, фотографії, особисті речі, інструментарій. У березні 1982 року наказом по ЦРЛ призначена робоча група, в обов’язки якої входило обробити, систематизувати зібрані матеріали і підготувати їх для оформлення стендів, вітрин. Для консультацій, за погодженням з міським краєзнавчим музеєм, запросили наукового співробітника Є.П.Кричевську. Оформлення стендів, вітрин доручили художнику М.П.Самохіну. Запозичити де-небудь досвід створення такого музею не вдалось. Тому робоча група після обговорення багатьох пропонованих варіантів виробила свій план-ескіз музею. Вирішено матеріали розмістити на стендах, на яких будуть таблиці, діаграми, фотографії з короткими описами, книги, інструментарій, особисті речі медичних працівників розмістити в пристінних вітринах. Експонати розмістили в хронологічному порядку за розділами: доземський і земський періоди, медицина в районі в 20-50 роки ХХ ст., медики Роменщини на дорогах Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр., медицина району в період від закінчення Великої Вітчизняної війни до 1982 року.
Робоча група на чолі з головним лікарем збиралась після роботи, у вихідні дні компонувала матеріали для стендів, вітрин. Робота проводилась протягом декількох місяців на громадських засадах.
Музей в урочистій обстановці відкрито 30 грудня 1982 року в одній кімнаті площею 60 кв.м у напівпідвалі приміщення зубопротезного відділення ЦРЛ по вул.К.Маркса,80 ( до 60-річчя утворення колишнього СРСР).
Експонати в музеї розмістили так, щоб вони поступово показували шлях, який пройшла медицина Роменщини від доземського періоду до наших днів.
При роботі над цим описом історії розвитку медицини Роменщини авторами в основному використані матеріали музею.
Після відкриття музею створена рада з 8 осіб на громадських засадах, голова – О.В.Задвернюк. Рада, плануючи свою роботу, продовжувала подальший збір матеріалів. Треба було відтворити історію розвитку медичної допомоги в селах повіту й району.
У 1986 році музею надана суміжна з музеєм кімната в 20 кв.метрів, що вивільнилась. До цього часу рада зібрала матеріали по сільській охороні здоров’я, відділеннях і службах ЦРЛ, збирала додаткові матеріали з історії їх розвитку, створили альбоми. Всі ці матеріали дозволили у 1986 році розширити музей. Були виготовлені окремі стенди кожного відділення і служб ЦРЛ. На великому стенді показано розвиток сільської охорони здоров’я в розрізі сільських лікарських дільниць. Знайшла своє відбиття історія розвитку аптечної мережі міста й району.
На окремих стендах показана санітарно-епідеміологічна служба, історія першої обласної психіатричної лікарні у м. Ромни, Товариства Червоного Хреста, історія медичних учбових закладів міста.
Альбоми відділень і служб ЦРЛ, сільських лікарських дільниць розмістили на відкритих пристінних вітринах. На одній із них експонуються медичні журнали, збірники інститутів і товариств, у яких надруковані роботи лікарів Роменської ЦРЛ.
Є вітрина з експонатами, що відображають дружбу медиків Роменської ЦРЛ з медиками міста Бяла Слатіна Болгарії.
Всього в музеї – 678 одиниць зберігання, у тому числі фотографії(оригіналів – 527, копії фотографій – 27), документів-оригіналів – 48, речей-оригіналів – 19, копій документів – 24, книг – 27, альбомів – 28.
У музеї щорічно проходять 4-6 занять із середніми медичними працівниками району, зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни і праці, заняття з профорієнтації учнів загальноосвітніх шкіл міста і району. Стало традицією щорічно в музеї проводити посвяту в медики молодих спеціалістів. Щорічно музей відвідує 250-300 осіб.
На базі відділень ЦРЛ щорічно проводяться міжрайонні, обласні, республіканські семінари зі спеціальностей, бувають делегації по обміну досвідом з інших областей, учасники їх завжди відвідують музей.
Практично групи лікарів з усіх районів області відвідали музей. Нашими гостями були медики з Києва (в тому числі з Міністерства охорони здоров’я УРСР), Харкова, Дніпропетровська, Запоріжжя, Чернігова, Полтави, Черкас. Були у нас гості з Москви, болгарські лікарі з м.Враца. Всі вони залишили в книзі відгуків свої записи про враження і побажання у розвитку музею.
Ось кілька записів:
– Такий музей необхідний. Особливо для виховання нових поколінь медичних працівників.
І.Золотарьов, журналіст Всесоюзного радіо, м.Москва.
– Велике спасибі, що пам’ятаєте про нас.
Н.І.Маркіна, завідуюча Роменським райздороввідділом у 1948-1955 роках.
– Побувавши в музеї медицини Роменщини, послухавши розповідь про медиків, багато з нас у душі винесли мрію у майбутньому стати медичними сестрами, лікарями і обов’язково працювати у рідному місті.
Учні Роменської середньої школи № 5.
– Всяке дерево має корені. Музей історії охорони здоров’я – це нагадування про корені, про тих, хто був до нас, працював, боровся. Спасибі тим , хто не забуває і береже історію, хто пам’ятає, що медицина, охорона здоров’я – це спадкоємність.
І.Борич, кореспондент „ Медицинской газеты ”, Москва.
В зв’язку з виробничою необхідністю музей, який розташовувався у приміщенні зубопротезного відділення, яке підпорядковане стоматологічній поліклініці, довелось перемістити в одне з приміщень колишньої 43-ї ракетної дивізії по вул. Щучки,4, яке рішенням сесії обласної ради передане Роменській ЦРЛ.
Музей відіграв велику роль у популяризації охорони здоров’я серед населення, зокрема в профорієнтації з вибору професій серед учнівської молоді та молодих спеціалістів.
У даний час більшість експонатів музею потребують заміни, поповнень. Виникла необхідність розташування його на центральній території ЦРЛ.
З цією метою, на виконання наказу Роменської ЦРЛ від 2 квітня 2007 року №172 „ Про поновлення роботи музею охорони здоров’я Роменщини” проводяться відповідні роботи.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *