Азбука Смірнової

“Азбука” Л.Л.Смірнової

“Азбука” Л.Л.Смірнової – книга для дітей та дорослих.
(Лист в редакцію)
Великою і радісною подією для тих, хто особисто був знайомий, творчо співпрацював з Лілією Леонідівною Смірновою, колишньою вчителькою російської мови та зарубіжної літератури СЗОШ № 2 ім. акад. А.Ф. Йоффе м. Ромни, стало видання у листопаді 2006 р. її нової книги “Азбука”, яка розійшлася масовим тиражем не тільки в Україні, але й у Росії.
Л.Л.Смірнова – відома роменська поетеса, автор збірок “Витки” (“Тороки”), “Пастушья сумка”, “Чаша”. Вона неодноразово друкувалася в місцевій та республіканській пресі, починаючи з 1996 року.
Роменському читачеві Лілія Смірнова відома як автор глибокої філософської поезії, яка характеризується різноманітністю тематики, високим лексичним рівнем. Її оригінальні, насичені життям вірші завжди відрізнялися вивіреністю форм, лаконічністю змістів, самобутньою образністю, неабиякою культурологічністю.
У нашій школі й серед освітянської спільноти талановита поетеса проявила себе як керівник літературної студії “Світанки”, в якій знайшли підтримку й натхнення юні обдарування. А ще Лілія Леонідівна дала життя шкільній комп’ютерній газеті “Перерва”, театральній студії “Альфа”. Разом з місцевим композитором В.Г.Маньком написала для школи 5 пісень, які й досі із задоволенням виконуються в колективі.
Переїхавши до Харкова, вона продовжує активно співпрацювати з редакціями різноманітних видань.
Нашому подиву не було меж, коли ми несподівано отримали від Лілії Смірнової її книгу “Азбука”. Бо це зовсім нове для неї амплуа – творчість у дитячій літературі. Прочитавши твір від “А” до “Я”, можна зробити висновок: на світ з’явилася чудова, талановита дитяча книжка, яка відрізняється від уже відомих, у тому числі й радянського періоду, своєю оригінальністю, абсолютно новою закладеною в неї ідеєю створення підвалини для майбутнього свідомого самостійного читання дитини.
Автор так добре розуміє світ дошкільнят і одночасно вміє організувати їх співпрацю з дорослими, так делікатно й ненав’язливо враховує особливості дитячого сприйняття, їх постійне прагнення до гри, до змін, до ритму, до гумору, до образності, стислості і навіть до парадоксів, що викликає почуття, наче ви разом з дитиною потрапили в якусь казкову країну слова:
Жизнь для меня прекрасна;
жить в книжке не опасно.
Со всеми буквами дружу,
не жадничаю, не тужу.
Письменниця постійно звертається до життєвого досвіду маленьких хлопчиків і дівчаток.
О, легко ты запомнишь, мой друг:
Я похожа на шар, колесо и на круг,
на тарелку, на обруч, на ноль, на овал.
Ты, наверно, меня много раз рисовал?
Лілія Смірнова знову здивувала нас своїм талантом, демонструючи широкий творчий діапазон від найскладніших філософських проблем до дитячих скоромовок.
Под елями мы ели –
Еле выдержали трели.
або: Обезьяна Яна
Ябедничает рьяно.
Усім відомо, щоб написати просто, зрозуміло й доступно, треба бути геніальним. Вірші Смірнової Л.Л. не тільки зрозумілі, у них присутній великий виховний зміст, заклик до маленького серця бути людиною, патріотом своєї держави:
Страна, где ты родился,
где вырос и учился, –
Она для каждого важна
и сердцу, как любовь, нужна
(«Родина»)
Пізнавати себе й світ, самовдосконалюватись, оволодівати навичками життя, побуту, творити добро закликає дітей поетеса:
У Павлуши и Петруши
десять дней не мыты уши
Ты ответь мне без подвоха:
это хорошо иль … (плохо)?
“Азбука” Л.Смірнової – це грандіозний успіх, це місточок до країни Друкованого Слова, до країни Знань, де є відповіді маленького чомучки.
Странным вышел наш обед;
никакого вкуса нет.
Взять в солонке мне позволь
эту… как ее… ну …!
(Соль)
На сторінках видання читачі знайдуть потішний алфавіт, розумні малюнки, веселі віршики, скоромовки, загадки, лічилки:
Андрюшка и Регинка
Бежали по тропинке.
Андрей ударился ногой
и закричал он: … (ой-ой-ой)!
Регина вынула калач,
утешила: «Андрей, … (не плачь)».
Малята товаришують зі звуками й буквами, а батьки радітимуть тому, як швидко їх розумне дитя входить до країни Знань.
Читаючи авторські вірші, відчуваєш, як легко їх вивчити дитині, мовби це бабусині пісеньки з народного фольклору.
– Чик-чик, чик-чирик, –
воробьи подняли крик.
-Чуки-чуки, чуки-чук, –
слышит от бабуси внук.
-Чур-чур, чур-чура, –
разыгралась детвора.
Серед віршів є приємні сюрпризи для дорослих: «А і Б…», «Карл у Клары…», «Раз, два, три, четыре, пять…», що викликають у батьків ностальгічні спогади про своє дитинство.
“Азбука” – книга для спільної роботи батьків і дітей. І тут Л.Л.Смірнова показала себе і як психолог, і як педагог, і як методист, одним словом, як професіонал. Бо в своїх методичних порадах батькам вона не тільки дає настанови, як працювати з “Азбукою”, підкреслюючи, що у вихованні дітей немає дрібниць, але й закликає виявляти увагу, терпіння й повагу до маленької особистості.
Лілія Леонідівна також пропонує дорослим під час роботи використати двадцять власноруч розроблених методичних прийомів: “Згадай, знайди слова з цією буквою, склади з ним речення, склади розповідь за малюнком, запам’ятай міні-віршик, в яких славах є дані звуки, а в яких вони відсутні і т.д.»
Стимулом для навчання є звернення до дитини: “Послухай і відповідай, прочитай сам, порахуй букви, підкажи словечко, спробуй написати – у тебе вийде!»
Найвищою нагородою для дитини служить надана автором можливість написати власною рукою цілий рядок букв у кінці щойно вивченої з батьками сторінки.
Звенит комар,
пока не стар.
Звенит звонок!
А ты бы смог?
– З-з-з-з-з…
З-з-з-з-з…
З-з-з-з-з…
Знахідкою автора є ціла система підказок, запитань для батьків у вигляді умовних позначень. Для повторення та закріплення введені сторінки: “Повтори і відпочинь!”, “Пограй, посміхнись”.
Різноманітність методичних прийомів і засобів Л.Смірнової дає можливість зробити сприйняття і засвоєння теми зрозумілим, розвивати пам”ять, мову, уяву, фантазію майбутнього читача.
Книга вчить дітей 4-6 років розглядати, слухати, розуміти, створює ситуацію “навчатися із задоволенням”.
Викликає подив і оформлення “Азбуки”: маленький шрифт – для батьків, великий – для дошкільнят. Безліч яскравих і цікавих малюнків, що відповідають тій чи іншій букві і які майстерно виконали, за ідеєю Лілії Смірнової, художники Московкіна В.М. та Ковальов П.О.
Цікаво також, що у віршований опис літер введені елементи креслення, які необхідні для більшості професій: інженера-механіка, програміста, архітектора, дизайнера, модельєра. Автор впевнена, що цей принцип допоможе розкрити дитячі здібності і їх мислення обов”язково “відгукнеться” в майбутньому великими особистими успіхами.
Видишь: палка – два конца,
Слева – два полукольца.
И потребности нам нет
Создавать велосипед.
Дитячий письменник Лілія Смірнова робить ставку на необхідність доброзичливого спілкування між дітьми та їх батьками на патріотизм, пріоритет духовного перед матеріальним. Вона зазначає: “Для профилактики духовных заболеваний издавна существовали детские дразнилки, в которых высмеиваются жадины, зазнайки, лентяи, грязнули, трусишки. Дразнилки бьют по самолюбию, но спасают душу ребенка, а значит, служат своеобразным лекарством”.
Самі “дразнилки” викликають інтерес і посмішку, закликають до інтелігентності, порядності, чесності, щирості, працелюбства, доброзичливості.
Жадина – говядина,
желуди жует,
Жалуется жабе:
Никто ее не ждет!
або:
Эгоист – эквилибрист
хвастал: «лучший я артист!»
А потом вот этот лучший
весь увяз в навозной куче.
Лілія Леонідівна прагне закласти в дитячі голови основні заповіді християнської моралі:
Ты на чужое не гляди:
не укради! не укради!
або:
Тонка несказанно
Завистница Сюзанна
чем больше глазеет –
тем сильнее худеет!
Батькам же Лілія Смірнова рекомендує: “Бережная поддержка, мягкая настойчивость, разумное поощрение и терпение – вот ваши лучшие союзники… несомненно ваш ребенок запомнит буквы и начнет читать, но одновременно пусть усвоит и другое: что обманывать, брать чужое, зазнаваться – плохо, а делиться, помогать, любить – это хорошо».
Завершує книгу найціннішим закликом – побажанням здоров”я для всіх людей і своїх близьких.
Будь счастлив, малыш, и твой дом, и твой род!
Заботься о правде, а слава придет.
Уся «Азбука” побудована на створенні проблемних ситуацій, спонукає дітей до активної пізнавальної й пошукової діяльності, розвиває аналітично-системне мислення, виховує кращі людські риси, закликає до сприйняття й розуміння навколишнього світу, друкованого слова, запрошує до подорожі у чудовий світ Розуму, Краси й Любові!
“Азбука” цікава й для дорослого читача. Самі батьки будуть читати її з задоволенням. Від неї йде така доброзичлива аура, що тата й мами, бабусі й дідусі будуть неодноразово перечитувати мудрі поради, посміхатися над гуморесками, прагнути виглядати перед власними дітьми більш культурними, розумними та інтелігентними.
Вони з радістю заглибляться у світ чистого і світлого дитинства. Таке читання стане для них ще й прекрасним тренінгом для зняття накопичених за робочий день стресів і негативів. Ця книжка також має профілактично-лікувальне значення в роботі проти хвороб нервової системи дорослих.
“Азбука” Лілії Смірнової підготовлена до видання Харківським книжковим клубом “Клуб сімейного дозвілля”, – подія не місцевого, а всеукраїнського значення, бо відрізняється від тих, що маємо на полицях у кожному домі і що багатьом запам”яталися, як “мама мыла раму”, оригінальними авторськими текстами, чудовими малюнками, глибиною й проникливістю думки, дієздатністю слова, високою моральністю і духовністю.
Немає ніяких сумнівів, у тому що Лілія Леонідівна Смірнова, роменська поетеса, відбулася як харківський дитячий письменник, педагог і методист. Її “Азбука” – це блискучий підсумок двадцятирічної педагогічної і літературної діяльності, результат індивідуальної кропіткої роботи по вивченню і проникненню в глибини вітчизняної і світової культури, психології, філософії, антропології, історії, лінгвістики, етнології, методики виховання
Роменці повинні пишатися тим, що на місцевому небосхилі засвітилася і розквітла зірка дитячої літератури – Лілія Смірнова.
Педагогічний колектив СЗОШ № 2 щиро вітає свою колегу з визначним творчим успіхом і бажає їй міцного здоров”я, нових розумних і цікавих книг, геніальних відкриттів і заслужених злетів.
Лідія Скрипка – директор Роменської СЗОШ № 2 ім. акад. А.Ф.Йоффе

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *