У середу 11-го вересня 2013 року о 14 годині в приміщенні ЗОШ І-ІІІ ступенів № 10 відбулася краєзнавча конференція, присвячена нашому видатному землякові, Почесному громадянину міста Ромни Григорію Миколайовичу Навроцькому.
Одне з головних завдань цього заходу – зацікавити мешканців нашого міста, особливо молоде покоління, вивченням історії рідного краю, ознайомленням з видатними земляками минулого. На цьому й наголосив міський голова Микола Калашник: “Такі заходи не повинні проводитися “для галочки”, вони повинні лишати в душах людей якийсь відгук. Щоб роменці гордилися своїм містом. Адже воно не тільки має історію у 1100 років, а ще й дало людству багатьох видатних людей — музикантів, художників, поетів, вчених. Закликаю: зберігайте те, що ще можна зберегти для наших онуків та правнуків.”
Постать Григорія Навроцького та місце проведення конференції були обрані не випадково. Адже Григорій Миколайович не лише був великим землевласником, а й визначним громадським та політичним діячем. У 1861-1871 роках він був мировим посередником по Роменському повіту. Обирався головою Роменської повітової управи (1865—1877,1886—1907), мировим суддею (1878-1881), гласним Полтавського губернського земства, ( 1883 — 1907) і Роменським повітовим лідером дворянства (1883—1907). Дослужився до посади дійсного статського радника (1885), а також був членом Державної думи ІІІ скликання від Полтавської губернії. За видатні заслуги перед рідним краєм Григорію Миколайовичу було присвоєно звання Почесного громадянина Ромен. А на території, де зараз знаходиться ЗОШ №10, та прилеглій місцевості колись розташовувався маєток Навроцьких.
Однією з найважливіших для міста справ Григорія Навроцького, стало сприяння будівництву Лібаво (тепер Лієпая) – Роменської залізниці. Адже саме завдяки тому, що у нашому місті з’явився залізничний вокзал та транспортний зв’язок з Прибалтикою, воно отримало поштовх і нові можливості для розвитку торгівлі та підвищення рівня життя мешканців. Тож і юні краєзнавці-школярі, і професіонали, котрі присвятили життя вивченню рідного краю, Віктор Клейніх та Олександр Іващенко, у своїх виступах наголосили саме на цьому. Не оминули увагою й інші, безперечно, важливі для Ромен, справи Григорія Миколайовича та його сім’ї: відкриття ремісничої майстерні, заснування стипендії ім.. Навроцького для студентів – роменців Харківського університету, заснування садово – городницької школи.
Ведучий конференції Володимир Таран ( вчитель історії ЗОШ №10) висловив сподівання, що подібні заходи стануть доброю традицією і всі бажаючі зможуть дізнатися більше про історію Ромен та про життя видатних громадян нашого міста. Адже гордитися нам, справді, є чим і ким. Та, на жаль, більшість роменців вшановують лише “Іллінський ярмарок”, “1100 років” іноді “Кавалерідзе і пам’ятник Шевченку”, і, навіть, не здогадуються про те, скільки визначних подій сталося у нашому місті, та скількох видатних митців і вчених зі світовим ім’ям дали Ромни. Звісно, такий стан речей радувати не може, але, можливо, подібні конференції допоможуть його поправити. Звісно ж, за умови, що будуть проводитися не “для галочки”.
О. Павлюк, В. Таран, Л. Пигар