Ленд-ліз

Історія встановлення братерських стосунків міста Ромни з канадськими містами

«Привіт від ненарушеного війною осередку канадських пшеничних степів нашому сестринському місту Ромни, потерпілому від війни і жорстокостей німецьких нацистських орд…»
Саме такий текст вітального листа в 1944 році надійшов від жителів канадського міста Саскатун (провінція Саскачеван) жителям Ромен у зв’язку з визволенням його від німецько-фашистських загарбників в 1943 році.
Війна, яка розпочалася 22 червня 1941 року, сіяла в нашій країні смерть і руйнування. Тисячі наших земляків полягли на полях битв, тисячі мирних жителів було розстріляно фашистами, а ще скільки їх зазнало поневірянь у німецькій неволі. Промисловість і народне господарство знаходилися в зруйнованому стані. На Україні, житниці всього СРСР, гітлерівцям, всього за чотири місяці боїв, вдалось захопити третю частину запасів зерна і більше половини тракторів, які підлягали евакуації. Не дивлячись на втрати, країна все ще не відчувала гострої нестачі продуктів. Проте незабаром у країні виник дефіцит окремих видів продукції (цукру, хліба, товарів традиційного імпорту). Ворог все далі йшов на Схід. Загроза голоду ставала все більшою і могла перекинутись на армію. В зв’язку з цим радянське керівництво змушене було звернутися за допомогою до союзників.
З перших днів війни керівництво Великобританії і США заявило про свою підтримку Радянського Союзу і про намір надати йому всіляку допомогу.
Взявши участь у підписанні Декларації Об’єднаних Націй від 1 січня 1942р, Канада і СРСР стали союзниками по антигітлерівській коаліції. Умови військового часу вимагали відходу від політики ізоляціонізму по відношенню один до одного. Число контрактів між Канадою і СРСР постійно збільшувалось. У ці роки спостерігається значний ріст незалежності Канади в зовнішній політиці. Формуючи свою зовнішньополітичну концепцію по відношенню до Радянського Союзу, Канада отримала можливість висловлювати свою незалежну від Великобританії зовнішньополітичну думку. Це було дуже важливо для канадських політиків, які втомились доводити, що Канада вже давно не залежить від Британії, а користується повним суверенітетом. Першим кроком до практичного співробітництва послугувало підписання Канадо-Радянської кредитної угоди від 8 вересня 1942р. Якщо на початку війни канадська економічна допомога йшла за рахунок британських поставок, то до 1943р. Канада отримала можливість надавати економічну допомогу СРСР на пряму, обходячи Великобританію. Це трапилось після прийняття ліберальним урядом М.Кінга в травні 1943р. закону про військові асигнування, або «закону про взаємну допомогу Об’єднаних Націй».
Наступним кроком на шляху покращення двосторонніх відносин було підписання в лютому 1944р. угоди між керівництвом СРСР і Канади про принципи відносно канадських військових поставок СРСР. Канада стала прямим учасником Ленд-лізовських програм.
На неурядовому рівні в Канаді створювались різного роду фонди допомоги СРСР, які зробили вагомий вклад у загальну справу перемоги в війні. 22 червня 1942 року на багатолюдному мітингу в Торонто було створено Національну раду Канадсько-Радянської дружби.
Війна викликала небувале зацікавлення канадської спільноти до радянського народу, і партійне керівництво СРСР, користуючись цим, ставило перед собою мету, перш за все, поширити в Канаді як можна більше інформації про свою країну. Тому не дивно, що 29 листопада 1943 року десять канадських міст, серед населення яких було багато українців, взяли шефство над десятьма нашими містами. Зокрема руку братерської допомоги жителям Роменщини подало місто Саскатун. Також про своє бажання допомогти Ромнам говорилось у листі, отриманому від канадського міста Майлстоун в 1944 році і надрукованому в місцевій газеті «Прапор Жовтня». У листі за підписом секретаря-скарбника Вільяма Кіла говорилося: «Меру і мешканцям м. Ромни Україна, СРСР. Дорогі друзі і союзники! Надсилаю Вам привітання від імені мешканців міста Майлстоун, сільської муніципальної Ради Каледонії, в провінції Саскачеван (Канада). В зв’язку з ініціативою прийняття шефства над містами і селами Росії, запропонованого Національної Радою Канадсько-Радянської Дружби, ми обрали Ваше місто».
Міста-побратими пропонували свою допомогу: одяг, медикаменти, хірургічні інструменти, продукти харчування і книги. Саме з цього часу встановлюються дружні відносини між двома містами Ромни і Саскатун, що тривають і понині. Лист, який надійшов від братнього міста, до цього часу експонується в Роменському краєзнавчому музеї і є символом солідарності різних народів у боротьбі проти будь-якого, навіть найлютішого ворога.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *