Завершився 2012 рік. А це перегорнута ще одна сторінка в історії стародавнього Ромену.
Як завжди, плани, вимоги до реалізації поставлених завдань були підвищеними, тому, що Стратегія розвитку Сумської області на період до 2015 року « Нова Сумщина – 2015» вимагала і вимагає підвищеної відповідальності від кожного керівника. Кожна галузь у нашому місті – важлива, і кожною опікувалася міська влада. Але окрема увага – освітній галузі, бо недарма говорять: «Діти – наше майбутнє…»
Освітня галузь у нашому місті є пріоритетною і про це свідчать ті напрацювання, досягнення освітян Ромен, які протягом року мали місце й на рівні міста, на рівні регіону, держави.
За останні роки, дійсно, в освітянській галузі виконано чимало робіт по покращенню матеріально – технічної бази навчальних закладів, що в подальшому, я впевнений, сприятиме високому рівню надання освітніх послуг. Наші спільні кроки є результативними. Якщо, наприклад, про соціальне партнерство і його роль у реалізації всіх напрямків розвитку міст, сіл, селищ говорять, то ми спільними зусиллями виконуємо обіцяне мешканцям Ромен.
Так, для задоволення освітніх потреб роменців працюють 27 закладів освіти. Зокрема – 10 дошкільних навчальних закладів, 11 загальноосвітніх закладів, вечірня школа ІІІ ступеня, загальноосвітня школа-інтернат, 3 позашкільні заклади (Центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю, Дитячо – юнацька спортивна школа, Роменська міська Мала академія наук), міжшкільний навчально – виробничий комбінат.
За сприянням голови Сумської обласної державної адміністрації Юрія Павловича Чмиря та міського голови Миколи Кириловича Калашника у нашому місті у грудні 2011 року була створена Мала академія наук учнівської молоді, у 2012 відбулося її урочисте відкриття. У подальшому цей заклад сприятиме підтримці талановитих та обдарованих дітей, які займаються науковою діяльністю.
2012 рік для педагогічного та учнівського колективів спеціальної загальноосвітньої школи I-III ступенів №1 ім. П.І Калнишевського (директор Валентина Володимирівна Судьїна) став визначальним: завершено будівництво добудови навчального корпусу, яке тривало більше 20 років. Завдяки цьому покращені умови для навчання та виховання майже тисячі школярів. Задоволені вчителі, діти, батьки.
Протягом червня та липня усі дошкільні, загальноосвітні та позашкільні заклади міста проводили роботи по підготовці до нового 2012-2013 навчального року. У липні було здійснено об’їзд навчальних закладів, який показав, що усі ЗНЗ готові до початку нового навчального року. Неодноразово проводилися виїзні прес-конференції, під час яких журналістам місцевих ЗМІ, батьківським комітетам, депутатам міської ради презентувалися ремонтні роботи, які виконувалися спільними зусиллями влади й громади.
За кошти міського бюджету проведено капітальні ремонти м′яких покрівель спортивних та актових залів загальноосвітніх шкіл № 5, № 7, м’якої покрівлі актової зали спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів №2 ім. академіка А.Ф.Йоффе, сцени актової зали цього ж закладу, внутрішніх санвузлів загальноосвітньої школи № 4, спортивного залу загальноосвітньої школи № 9.
Проведено заміну вікон на металопластикові у борцівському залі Дитячо-юнацької спортивної школи, проведено роботи по капітальному ремонту центрального входу до спорткомплексу та будівництво пандуса. Взагалі, я хочу зазначити, що всі перелічені види робіт проводилися і за бюджетні кошти, і за кошти меценатів, батьків.
У цьому році вирішено питання по придбанню електричних плит для дошкільних навчальних закладів.
Значна робота проведена по підготовці позаміського закладу оздоровлення та відпочинку „Вогник”. На реконструкцію табору у 2012 році було виділено з міського бюджету 522 тис. грн. Здійснено добудову харчоблоку (використано близько 313 тис. грн.). На сьогодні продовжується будівництво санвузлів позаміського закладу оздоровлення та відпочинку „Вогник”, освоєно 202,42 тис. грн. із 242 тис. грн., які виділені на ці роботи з бюджету розвитку міста. Також для підготовки табору щодо надання оздоровчих послуг у 2012 році були залучені кошти, за рахунок яких проведено капітальний ремонт корпусів (використано близько 80 тис. грн.), придбано окремі матеріали для нормального функціонування закладу.
Усього у цьому році з міського бюджету на зміцнення матеріальної бази закладів освіти виділено 1375 тис. грн.
Також було використано близько 2 млн. грн. залучених коштів для підготовки закладів освіти до нового навчального року. Ось так, на прикладі закладів освіти, у нашому місті й реалізовуються спільними зусиллями влади, громади й бізнесу соціальні програми.
Зміст освітньої роботи з дітьми в дошкільних навчальних закладах міста відповідає основним вимогам та концептуальним засадам Базового компоненту дошкільної освіти України, які реалізують педагоги через державну Базову програму розвитку дитини «Я у світі». Педагогічні колективи усіх дошкільних навчальних закладів особливу увагу приділяють вирішенню таких питань:
– охоплення дошкільною освітою всіх дітей 5-річного віку;
– забезпечення наступності в роботі з дітьми старшого дошкільного віку та учнями 1 класів в рамках Державного стандарту початкової загальної освіти;
– створення розвивального простору для дітей дошкільного віку.
У 10 дошкільних закладах працює 74 вікові групи. У них виховується 1810 дітей, що становить 80% від загальної кількості.
Освіту дошкільнят забезпечують 172 педагоги. У всіх садочках працюють практичні психологи, введені посади інструкторів з фізкультури.
Усі дошкільні навчальні заклади є активними учасниками Всеукраїнських конкурсів, а саме: дошкільний навчальний заклад № 1 „Чайка” став номінантом обласного етапу Всеукраїнського конкурсу на кращий Інтернет-сайт, дошкільний навчальний заклад № 5 „Веселка” посів ІІІ місце в обласному конкурсі на кращу організацію оздоровлення влітку 2012 року (номінація «Дошкільні навчальні заклади»), дошкільний навчальний заклад № 7 „Калинка” посів ІІІ місце в обласному конкурсі „У садочку – як у віночку”.
Систему закладів загальної середньої освіти складають 11 загальноосвітніх навчальних закладів, в яких навчається 4375 учнів.
Значна робота проводиться з обдарованими та талановитими дітьми. У 2012 році четверо учнів стали призерами ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін: Гречаник Марина, учениця 11 класу спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів № 1 ім. П.І.Калнишевського ( ІІ місце з обслуговуючої праці); Московець Наталія, учениця 8 класу спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів №2 ім.акад.А.Ф.Йоффе (ІІІ місце з економіки); Литвиненко Микола, випускник загальноосвітньої школи I-III ступенів №3 ( ІІІ місце з педагогіки та психології); Яременко Андрій, випускник загальноосвітньої школи I-III ступенів № 5 (ІІІ місце з географії).
Учителям, які підготували переможців ІV етапу олімпіад: Ніжник Діані Станіславівні (СЗОШ № 1), Сурковій Вірі Василівні (СЗОШ № 2), Юраковій Олені В’ячеславівні (ЗОШ № 3), Бартошу Євгену Миколайовичу (ЗОШ № 5) – з 01 вересня 2012 року до 31 серпня 2013 року встановлено надбавку до посадового окладу у розмірі 25%.
У 2011-2012 н.р. школярі загальноосвітніх навчальних закладів міста взяли участь у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу – захисті науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої Академії наук України. За підсумками журі двоє учнів посіли призові місця (Молодика Владислав, учень ЗОШ №7 – ІІ місце, Радченко Ірина, учениця 11 класу СЗОШ №2– ІІ місце). Радченко Ірина представляла нашу область на ІІІ (заключному) етапі, де й посіла ІІ місце.
У ІІІ (обласному ) етапі Міжнародного мовно – літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка взяла участь учениця 9 класу спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів №1 ім. П.І.Калнишевського Ковтун Валерія, яка посіла І місце, на ІV (заключному ) етапі вона здобула ІІ місце.
Традиційним став міський конкурс «Учень року», переможцем якого цього року стала Ковтун Валерія, учениця спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів №1 ім. П.І.Калнишевського.
За особливі досягнення у навчанні Радченко Ірині, учениці 11 класу СЗОШ № 2, призначена стипендія Президента України, Ковтун Валерії (СЗОШ № 1) призначена стипендія голови Сумської обласної державної адміністрації, Ковтун Валерії та Ведмідь Валерії (СЗОШ № 1), Московець Наталії (СЗОШ № 2) – стипендії міського голови.
Щорічно відділом освіти проводиться свято вшанування переможців міського етапу олімпіад з базових дисциплін. У 2012 році 240 учнів нагороджені грошовими преміями від Олександра Івановича Саєнка та грамотами відділу освіти, а кращі вихованці Центру позашкільної освіти та Дитячо-юнацької спортивної школи були відзначені преміями міського голови.
Народознавчому музею першої школи (директор Валентина Володимирівна Судьїна ) та музею історії школи ЗОШ № 4 (директор Лариса Олександрівна Спичка) присвоєно звання «Зразковий музей» (Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.02.2012 № 213).
У 2012 році загін дружини юних рятувальників ЗОШ №5 (директор Наталія Федорівна Діхніч) виборов І місце в обласному конкурсі та брав участь у Всеукраїнському етапі конкурсу у м. Євпаторія. Отже, як бачите, талановитих молодих людей у нашому місті багато, і вони, як дорогоцінне каміння, потребують гранування, тобто допомоги та підтримки батьків, учителів.
У місті діють 3 позашкільні навчальні заклади: Центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю (директор Олександра Володимирівна Васюта), дитячо-юнацька спортивна школа (директор Анна Леонідівна Василець), Мала академія наук учнівської молоді (директор Оксана Олексіївна Андрущенко).
Позашкільною освітою у місті охоплено 2185 школярів (50%). Багато це чи мало – судити кожному окремо, але ці дітки, їх наставники – педагоги докладають багато зусиль як для становлення кожної особистості, так і для її розвитку. Певні досягнення є і в них.
У комплексному заліку 20–их обласних спортивних ігор школярів з 9 видів спорту серед 7 міст області команда Дитячо-юнацької спортивної школи м. Ромни посіла ІІІ місце, стала переможцем ІІ туру Всеукраїнського огляду – конкурсу на «Кращий стан фізичного виховання в навчальних закладах системи освіти України», за що нагороджені Грамотами управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації та цінним подарунком.
Серед вихованців Центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю найбільші досягнення мають Матяш Віктор – призер (ІІІ місце) Всеукраїнського конкурсу-змагання з радіоелектронного конструювання (керівник Юрій Вікторович Строкань), Андрущенко Ліна, Білик Владислав, які вибороли ІІ місце у Всеукраїнській експедиції учнівської та студентської молоді „Моя Батьківщина-Україна” (керівник Ярослав Іванович Стрипко).
У жовтні цього року на базі закладів освіти м. Ромни був проведений Всеукраїнський науково – практичний семінар на тему: «Критеріальний підхід до оцінки діяльності районних методичних кабінетів як науково – методичних установ».
Заслуговує на увагу залучення педагогів міста до конкурсів фахової майстерності, зокрема, Всеукраїнського конкурсу «Учитель року». Так, в останньому обласному турі , учитель музики СЗОШ № 1 Вовненко Лариса Іванівна, та учитель російської мови ЗОШ № 3 Кулєцкіх Оксана Миколаївна стали лауреатами конкурсу, а Шевченко Світлана Вікторівна, учитель інформатики ЗОШ №11 – переможцем обласного та учасником Всеукраїнського заключного туру.
Цього ж року взяла участь у ІІ обласному турі конкурсу «Золоте серце» Людмила Володимирівна Калініченко – учитель початкових класів ЗОШ № 7 і стала його лауреатом.
Директор спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів № 2 ім. акад. А.Ф.Йоффе Лідія Олексіївна Скрипка визнана переможцем конкурсу „Директор школи ХХІ століття” у номінації „Інноваційна культура школи”, оголошеному журналом „Директор школи”; Олександра Володимирівна Васюта – директор Центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю стала переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу „Джерела творчості” та учасником Всеукраїнського.
Директор спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III школи №1 Валентина Володимирівна Судьїна занесена на обласну Дошку Пошани „Педагогічна гордість Сумщини”.
Під час проведення щорічного свята з нагоди Дня працівників освіти 45 педагогів отримали грошові премії від Олександра Івановича Саєнка, відзнаки міського та обласного рівнів.
Крім усього сказаного вище, хочу зазначити, що відділом освіти виконавчого комітету міської ради вже третій рік визначається рейтингова оцінка діяльності навчальних закладів освіти міста. У цьому році підбито підсумки і ми маємо такі результати: у номінації «Загальноосвітні навчальні заклади І – ІІІ ступенів» І місце – виборола спеціалізована загальноосвітня школа I-III ступенів № 1 ім. П.І Калнишевського; ІІ місце – спеціалізована загальноосвітня школа I-III ступенів № 2 ім. акад. А.Ф.Йоффе; ІІІ місце – загальноосвітня школа I-III ступенів № 11; у номінації «Загальноосвітні навчальні заклади І-ІІ ступенів» перемогу виборола загальноосвітня школа I-III ступенів № 8, у номінації «Дошкільні навчальні заклади» – І місце посів дошкільний навчальний заклад №8; ІІ місце – дошкільний навчальний заклад № 6.
Отже, дійсно, спільними зусиллями багато зроблено, але багато чого треба буде зробити й не тільки в освітній галузі. Але я впевнена, що під лежачий камінь вода не тече і одна людина сама не зможе всього виконати. Тому в подальшій реалізації всіх планів я сподіваюся тільки на співпрацю, взаєморозуміння й досвід.
Горбик З. Г.,начальник відділу освіти.