(1870 – 1940)
Народився 19 липня 1870 року. Український художник та поет. Він написав відомий портрет чотирирічного Володі Ульянова, понад 90 портретів російських та українських письменників, виконав з натури портрети В. І. Леніна, картини: «На прийомі у В. І. Леніна», «Кабінет В. І. Леніна у Смольному». Автор спогадів «Про те, що було», кількох збірок віршів. Його біографія висвітлена в книжці «Іван Пархоменко» І.Блюміної.
Помер 21 січня 1940 року.
100 років тому в Нижньому Новгороді відбулася персональна виставка І.К.Пархоменка, яка стала результатом майже 3-річної роботи художника. Це був грандіозний проект, ідея якого полягала в створенні портретної галереї російських письменників. Творчий задум І.К.Пархоменка був підтриманий письменниками Росії. За дорученням Літературного фонду історик літератури С. А. Венгеров, філолог Ф.Д.Батюшков і письменник В.Г.Короленко склали для художника список рекомендованих для зображення літераторів (90 персон).
Концепція «галереї» полягала в тому, щоб «зробити всі портрети при одному і тому ж освітленні і, по можливості, в одній і тій же позі, або краще сказати – без пози …Потрібно пожертвувати егоїзмом і письменника, і живописця …Потрібно змалювати письменника яким він буває, а не яким йому трапляється бути або яким він хоче здаватися».
З 1908 по 1911 роки в майстерні І.К.Пархоменка в Петербурзі (на Великій Зеленіна, № 26-б) побували: І.Бунін, О.Купрін, О.Блок, А.Коні, А.Волинський, В.Іванов, С.Дрожжин, В.Короленко, Д.Мамин-Сибіряк, В.Вересаєв, А.Ремізов, К.Фофанов, В.Розанов, Л.Шестов, К.Чуковський та інші. Для роботи над портретом Л. М. Толстого (місцезнаходження не встановлено) художник виїздив на три дні в Ясну Поляну, а потім місяць провів у столиці, де писав портрети москвичів.
В. В. Розанов, який позував Пархоменку, так описав свої враження від майстерні: «Чим далі я дивився на них (портрети), тим більше вони мені подобалися, і не окремо, а масою …Мені здалося чимось неможливим розрізняти галерею. Кожен окремий портрет мало говорив би собою, але зібрані разом, вони були видовищем і будили багато думок».
У зібраннях музею зберігається 70 портретів цієї дивовижної «галереї». Нині вони відреставровані фахівцями ТОВ «Музейний раритет» і факультету реставрації живопису Академії живопису, скульптури та архітектури ім. І.С.Глазунова.
Цією виставкою ми хочемо повернути в культурний обіг ім’я художника складної і цікавої долі, спробувати виконати його бажання. «Я думаю не про теперішніх глядачів, …а що моя галерея буде найвищою мірою потрібна і цікава для наступних поколінь».
Один коментар