Госпіталь

МЕДИКИ РОМЕНЩИНИ НА ШЛЯХАХ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ

У перші місяці Великої Вітчизняної війни у місті Ромен були сформовані чотири евакогоспіталі під номерами: 1950, 1951, 1952, 3450.
Госпіталь № 1950 сформований на базі Роменської психіатричної лікарні 23 червня 1943 року. Начальник госпіталю – Л.А. Ганул.
4 липня госпіталь прийняв перших поранених. Функціонував у Ромнах до 26 серпня 1941 року. 28 серпня передислокувався до міста Кузнецьк Пензенської області. Тут із листопада 1941 року до листопада 1942 року госпіталь приймав і лікував хворих. Госпіталь був у складі діючої армії: в 5 танковій армії (1942 р.), з 16 лютого 1942 до 15 травня 1945 року – в 3 гвардійській армії. Розформований Львівським військовим округом 28 серпня 1945 року.
Із спогадів операційної медичної сестри госпіталю роменки А.М. Велицької: «Госпіталь при формуванні у місті Ромни був дуже добре оснащений, хірургічний інструментарій одержали новий.»
Перші поранені надійшли до госпіталя 4 липня 1941 року. У листопаді 1942 року госпіталь був розгорнутий у станції Кумилжанській під Сталінградом. З того часу увесь час у діючій армії.
Госпіталь дислокувався в багатьох містах і населених пунктах, слідуючи за наступаючими військами нашої армії. Був на території Польщі (м. Острув), Німеччини (Фрейштадт, Дрезден, Берлін), Чехословаччини (Прага).
У госпіталі працювали лікарі, медсестри з Ромен, Шостки, Конотопа Сумської області. Роменці – лікарі: Ганул Л.А., Басс М.Б., Чернявська М.П. (завідуюча лабораторією), Угрюмова П.Д., Офат В.Г., Науменко В.І., Левашкевич М.С., Скрипка І.М., медичні сестри: Бова Л.А., Бутковська З.І., Тарасенко Н., Персова В.Л., Демченко О.П.
У серпні 1945 року госпіталь переведений до міста Львів, де був розформований.
Госпіталь № 1951 сформований у міській середній школі № 2 24 червня 1941 року. Начальник госпіталю – лікар Грубштейн М.А. 23 серпня 1941 року госпіталь направлений до середньоазіатського округу. Функціонував близько чотирьох місяців у селищі Ім (Середня Азія). У зв’язку з боями під Сталінградом передислокований до міста Раненбург Рязанської області. Пізніше функціонував у Орлі, у селі Ушиці Великолуцької області, у місті Осташкові Калінінської області, у місті Резекне (Латвія).
Госпіталь був у складі Південного, Брянського, 1-го, 2-го Прибалтійських, Ленінградського фронтів.Реформований Прибалтійським військовим округом 15 грудня 1945 року.
„У госпіталі, – згадує медична сестра госпіталю Музиченко ( Рубець А.Т.),- були роменки – медичні сестри : Титаренко М.Я., Ворона Т.Л. (Кострова), Ніколенко Н., Бенько М., бібліотекар Шахіна М.А., шофер Литовченко Н.П., завідуючий продовольчим складом Миргородський Т.Т. ”
Госпіталь № 1952 формувався у сільськогосподарському технікумі. Начальник госпіталю – Марченко І.П. З 25 червня до 25 серпня 1941 року госпіталь знаходився у Ромнах. Потім передислокувався до Орловського військового округу.
Госпіталь входив до складу діючої армії з 3 до 25 серпня 1941 року.
З 26 листопада 1941 року дл 6 жовтня 1945 року госпіталь дислокувався на станції Оричі Кіровської області і в цей період до складу діючої армії не входив.
У госпіталі служили лікарі-роменці: Марченко І.П., Демидас З.О (рентгенолог), Скляр Р.В.
Реформований госпіталь Казанським військовим округом 22 серпня 1946 року.
Госпіталь № 3450 ( військова частина) сформований на базі районної лікарні у серпні 1941 року. Начальник госпіталю – лікар Масловський І.С. 29 серпня 1941 року госпіталь направлений до Харкова. Уперше розгорнуто його в місті Горлівка, звідки передислокований до міста Іркутськ, але по шляху надійшов наказ відправлятися до міста Рязань, звідти – до Курська.
Слідуючи за наступаючими радянськими військами, розгортався і приймав поранених у містах Жешув (Польщі), Глейвіц (Німеччина). Розформований у Німеччині після закінчення війни.
Служили в госпіталі медичні сестри-роменки Резнікова Г.С. (Михно), Гринько В.Т., Бершадська К.С.
Госпіталь №4655 прибув до міста Ромни з Дагестанської АРСР (м.Махачкала) 1 червня 1944 року. Розміщався у приміщеннях і на територіях районної і психіатричної лікарень. Начальник госпіталю – майор медичної служби Нападенський. У госпіталі служили лікарі-роменці: Басс М.В. (начмед),Недогарко О.А. ( начальник 5 відділення), Хмарська Т.О., Букшевана К.А., Левашкевич М.С.; медичні сестри Федько Н.Р., Ільїна Л.Г., Лісна В.М., Біберіна Т.С., Пелимська Л.А.
З офіцерів, які лікувалися у госпіталі, роменцями стали Ткачов К.Д., Пелимський С.Г. ( учителі середньої школи № 4).
Госпіталь розформований 24 жовтня 1945 року.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *