Нещодавно учні та вчителі СЗОШ № 2 ім. акад.. А.Ф.Йоффе відвідали м. Санкт-Петербург. За запрошенням лауреата Нобелівської премії з фізики (2000 р.) академіка Ж.І.Алфьорова делегація школи прибула на ювілейні урочистості – 25-річчя з дня створення ліцею «Фізико-технічна школа» Академічного університету РАН.
Це універсальний навчальний заклад для 8-11 класів, якому не має рівних у Росії, а можливо, і в усіх країнах СНД. Головою ради уславленої школи є наш друг, всесвітньо відомий фізик Жорес Іванович Алфьоров.
Упродовж більш як двох десятиліть ліцей працює з обдарованими дітьми міста Санкт-Петербурга. Щорічний конкурс складає близько десяти учнів на одне місце. У закладі навчаються ті, хто вже виборов призові місця на міській та обласній предметних олімпіадах.
Денне навчання розбито умовно на три періоди: до 1300 – основні предмети за навчальним планом; до 1500 – спецкурси; до 1800 – факультативи за вибором учнів. Така система освіти в режимі повного дня, до речі, безкоштовна, дійсно, готує майбутніх науковців фізико-технічного напрямку.
Велика увага в ліцеї приділяється вивченню іноземних мов, тому всі знають, що сучасні вчені повинні знати й вільно володіти, як мінімум, двома мовами.
Життя в школі цікаве й різноманітне. У ній, справді виховують незалежну, мислячу, широко ерудовану особистість – майбутню еліту нації.
Наприклад, замість двох традиційних уроків фізкультури адміністрація додала ще дві години – за вибором. Кожен обирає собі улюблений вид спорту, яким займається. Для цього створена необхідна матеріальна база: спортивні зали, тренажери, басейн, майданчик.
Щоб юні фізики мали ліричну віддушину, створено два театри: російський і англомовний. Рівень виступу учнів такий високий, що англомовний театр гастролював навіть в Англії. Крім того, учні в ліцеї пишуть вірші, оповідання, сценарії, знімають фільми, видають свої газети, ходять у театри міста, щороку виїжджають мандрувати на Кавказ, відвідують цікаві місця Санкт-Петербурга та області, проводять різноманітні благодійні акції.
Висока забезпеченість комп’ютерами, сучасна бібліотека, унікальний професорсько-викладацький колектив, демократичний і гуманістичні підходи до навчання – усе це створює неповторний світ можливостей для талановитих дітей.
Спецкурси й факультативи учні обирають самостійно, але не менше 2-3 у день. Серед них цікаві розділи з математики, фізики, історії, навіть літератури.
Обов’язковою для кожного ліцеїста є науково-дослідницька робота. Один раз на тиждень вони працюють у закріплених за ними лабораторіях фізико-технічного інституту ім. Йоффе політехнічного та Академічного університетів.
Найкращі з робіт представляють на «Сахаровские чтения» – міжнародний дитячий науковий симпозіум.
За 25 років свого існування в ліцеї склався цілий ряд традицій. Однією з популярних є «Корчаківська премія», яку учнівський колектив щорічно вручає найпопулярнішому педагогу у вигляді диплома, квітів та м’якої іграшки.
Кожен крок життя свого колективу вони фотографують, знімають на відео, із задоволенням грають у рольових фільмах.
Результати роботи за неординарною методикою говорять самі за себе. Ліцей посідає І місце в Росії за кількістю призових місць з фізики на міжнародних олімпіадах, 4 – з математики; багато місць виборюють на всеросійських олімпіадах.
Найголовніше ж те, що учні й вчителі – однодумці, партнери, де діють закони співробітництва й наставництва.
Педагоги мають усі можливості зосередитися на навчально-виховному процесі, бо Російська академія наук, під дахом якої вони існують, на відміну від Міністерства освіти Російської Федерації вимагає набагато менше паперів та й дає більше можливостей у вільному виборі авторських навчальних програм. Серед викладачів вирізняється і якісний склад у порівнянні із загальноосвітньою школою, бо 50% – це кандидати і доктори наук, які працюють у вузах.
Багато вчителів – Соросівські стипендіати, переможці різноманітних грантів, неодноразово виїжджали до Англії та Європи на стажування. Вони є авторами цікавих спецкурсів і факультативів.
Особливістю педколективу є переважна більшість чоловіків, а серед них – значна кількість колишніх учнів, які ще й здійснюють відповідну наступність у вихованні.
До ювілейних свят випущено збірку документів, спогадів про історію створення ліцею «Історія «фізико-технічної школи» у спогадах і документах (1987-2012)». Із логотипом фізико-математичної школи (чарівний інтеграл) випущено шарф, чашку та пакет.
Можна ще багато розповідати про нестандартну школу, створену «руками фізиків», але повернуся до нашого перебування в місті-герої.
Чотири незабутні дні провели «Алфьоровські стипендіати» 2012-2013 н.р. Мура Христина – учениця 10 класу, Третяк Олена – учениця 11 класу та Дорофеєва Галина Володимирівна – учитель образотворчого мистецтва.
У перший день відбулися ювілейні урочистості . Відомий ліцей вітали академіки РАН, дирекція «фізтеху», педагоги, пенсіонери, випускники, колективи школи-конкурента № 239 фізико-математичної школи та сусіди з 33 школи м. Санкт-Петербурга.
Із своїми вітаннями й подарунками приїхали ще три російські школи: № 100 м.Волгограда, Туринська школа Свердловської області, М’ясоєдівська школа Бєлгородської області. З України були ми одні – Роменська СЗОШ № 2. За дорученням міського голови М.К.Калашника Жоресу Івановичу Алфьорову наша делегація вручила медаль «За вагомий внесок у розвиток міста Ромни», за що шановний академік щиро дякував усій міській громаді.
На святі говорили не тільки про досягнення, але й про перспективи розвитку. Одностайно висловили побажання щодо спільної роботи педагогічного колективу й академії наук з розбудови нового корпусу-інтернату для обдарованих дітей з 5 класу й надання ліцею статусу міжнародного.
Ми були також на прийомі в робочому кабінеті Ж.І.Алфьорова. Мова йшла про перспективи фізичної науки, про розвиток шкіл, що складають співдружність Алфьоровського Фонду. Жорес Іванович висловив ідею про літню зустріч шкільних російських делегацій на українській землі у місті Ромни, де народився і вчився відомий фізик А.Ф.Йоффе.
На згадку всім прибулим учнівським делегаціям академік подарував книгу академіка Захарченя Б.П. «Ж.Алферов. Портрет интеллигента» з автографом, чудовий альбом з фотокартками нічного Санкт-Петербурга. Дітей пригостили чаєм з тістечками. А на останок – фото на пам’ять з видатною людиною.
У ці дні ми мали можливість спілкуватися з директором ліцею Михайлом Георгійовичем Івановим та його заступниками-ентузіастами своєї справи. Вони багато розповідали нам про буття їхнього закладу. Про те, що серед їхніх випускників є уже й кандидати й доктори наук, що 70% випускників вступають до фізико-технічних вузів, а інші – до гуманітарних. Кращі вихованці – стипендіати різноманітних зарубіжних грантів стажуються й продовжують навчання в Європі й Америці. Серед партнерів школи – немало міжнародних шкіл та громадянських фондів.
Замість традиційного концерту ми побачили виставу, у якій учні пародіювали самих себе. Більше двох годин ущерть заповнена зала (учні навіть сиділи на сходинках) зривалися сміхом, реагуючи на гострослівні репризи, вдалі діалоги, мініатюрні сцени.
Маючи небагато вільного часу і, як завжди в Петербурзі, дощову погоду ми все ж таки побували в Ермітажі, Петро-Павлівській фортеці, квартирі – музеї О.С.Пушкіна та Російському музеї. Відвідали спектакль «Дядя Ваня» за А.П.Чеховим у сучасному театрі Дощів.
Зустрілися із нашими друзями: українцем за походженням, ученим з «фізтеху» Володимиром Микитовичем Івахном та директором музею А.Ф.Йоффе – кандидатом фізико-математичних наук Ренатою Федорівною Вітман, яка й подарувала нам щойно написану нею книгу «Трудный путь к Победе. Физтеховцы о днях войны».
Досвід ліцею «Фізико-технічна школа», безумовно, заслуговує на широке вивчення й обговорення щодо його впровадження, про що ми говоритимемо на зимовій педраді.
Також разом з роменською владою будемо готуватися до літньої зустрічі з російськими школярами.
А на останок ще раз хочу подякувати Ж.І.Алфьорову та його однойменному фонду, що дав можливість нам безкоштовно відвідати ліцей та чудове місто Санкт-Петербург.
Міській владі, а саме міському голові Калашнику М.К та його заступникам Дудку В.Г. та Проценко О.В. дякуємо за підтримку й допомогу в нашій мандрівці.
Л.О.Скрипка, директор СЗОШ № 2