Роменська психіатрична лікарня побудована в 1825 році і називалась Роменська богадільня. До неї входили головна платна лікарня, Олександрівська лікарня (богадільня). У головній лікарні лікувалися за плату чиновники і військові, там було 45 ліжок. На десяти ліжках в Олександрійській лікарні лікувалися безкоштовно, в ній у 1874 році була відкрита повітова лікарня на 45 ліжок.
У богадільні лікувались хворі з діагнозами: „манія”, „контузія”, „божевілля”, „припадочна хвороба”.
У 1903 році у лікарні було 80 хворих, обслуговуючого персоналу 35-40 чоловік. Обслуговуючий персонал: лікар Г.М.Григорович, фельдшер-наглядач І.І.Харченко, діловод, 6 писарів і священиків, аптекар, цирюльник, два робітники та інші.
Першими лікарями у лікарні були: Г.М.Григорович, Юдзевич. Лікарні виділялась мізерна кількість грошей: в 1886 році – 16140 крб. (із них 250 на медикаменти, 100 – на похорони, 25 – на тютюн).
У 1908 році на базі богадільні відкрито Роменське відділення Полтавської психлікарні. На лікуванні було 390 хворих. За рік виписано 34 особи, померло – 66.
З 1908 року богадільня стала Роменським відділенням для психохроніків Полтавської губернської психіатричної лікарні.
У 1910-1911 роках до головного корпусу лікарні прибудовано приміщення на 190 ліжок – жіночий корпус. При лікарні були аптека, хлібопекарня, лазня.
У 1915 році хворих було 282 чол. Загальний медичний нагляд здійснював головний лікар Роменської повітової земської лікарні.
Для консультації зі спеціальних питань періодично приїжджали лікарі-психіатри з Полтавської губернської психлікарні. Постійне медичне обстеження та лікування психохроніків проводили два фельдшери, що жили при лікарні – Хабур і Парфенов.
У 1923 році Роменське відділення губернської психлікарні розформовано, хворі переведені до Полтавської психлікарні, в приміщенні розмістився окружний виконком. Із скасуванням округу (1931 р.) приміщення повернено охороні здоров’я.
У 1931 році відкрита Українська Республіканська дитяча невропсихіатрична лікарня на 350 ліжок зі штатом 78 чоловік. Це була добре оснащена спеціалізована лікарня. У лікарню поступали діти з психічними захворюваннями зі всієї України за путівками Міністерства охорони здоров’я.
У період тимчасової окупації міста німецькими загарбниками майно лікарні було розграбоване, велика частина хворих знищена. Лікарня як лікувальний заклад перестала існувати.
У 1946 році лікарня одержала своє колишнє приміщення і почала функціонувати як дитяча психоневрологічна лікарня республіканського значення на 200 ліжок. Через деякий час розширена до 350 ліжок.
У 1953 році в одному з приміщень психлікарні відкрита психіатрична колонія на 100 ліжок.
У 1956 році на базі дитячої Республіканської, психіатричного відділення Роменської районної лікарні і психіатричної колонії відкрита Перша обласна психіатрична лікарня на 675 ліжок для дорослих з дитячим відділенням. Головним лікарем обласної психіатричної лікарні призначений лікар Т.С.Ярош, завідувач медичною частиною – А.О.Каган.
Проведена профілізація хворих. Відкрито 8 відділень: два відділення для „гострих” хворих ( жіноче й чоловіче), два – для хронічних „спокійних” хворих, відділення для „неспокійних” хронічних хворих жінок, соматичне відділення, два дитячих відділень на 150 ліжок.
У цей період побудоване нове приміщення санпропускника з лазнею для хворих, пізніше побудоване приміщення для лікувально-трудових майстерень.
Психоневрологічний диспансер відкритий у 1956 році, стаціонару не мав. Це була спеціалізована амбулаторія, де крім прийому хворих, вівся облік психічних хворих міста Ромен та району. З 1964 року він став міжрайонним. Крім Роменського, обслуговував населення Конотопського, Кролевецького та Недригайлівського районів Сумської області.
В останній час щорічно в лікарні лікуються 4-4,5 тисяч осіб із Сумської та інших областей України.
На 1993 рік лікарня – на 1010 ліжок, 13 стаціонарних відділень.
У 2000 році орендне підприємство „ Роменська друкарня” м.Ромни випустило невелику книжечку ( 34 стор.) місцевих авторів – краєзнавця, працівника Роменського краєзнавчого музею Григорія Діброви та головного лікаря Роменської 1 ОСЛ ( обласної спеціалізованої лікарні) – так тепер називається колишня психіатрична лікарня – Пилипа Кравчука під назвою „Літопис доброти і людяності”, в якій історично достовірно і професійно розповіли про історію Першої обласної спеціалізованої лікарні м. Ромни.
З книги дізнаємося, що велике значення керівниками лікарні окрім лікування опікуваних надавалося зміцненню матеріальної бази закладу. Завершено будівництво нового двоповерхового корпусу для санпропускника, водолікарні, адміністративних служб. Приміщення лікарні переводиться на парове опалення ( 1972 р.). Проводиться велика робота по благоустрою території лікарні. Було придбано багато нових меблів і м’якого інвентаря. В результаті цієї роботи лікарня набула більш сучасного вигляду.
Багато зусиль у цьому доклали головні лікарі медичного закладу : Т.С.Ярош, М.Й.Гринь, П.М.Кравчук (1983 року). Саме останній перебудував усі відділення, котрі відповідають сучасним санітарно-гігієнічним вимогам, збільшились корисні площі на пацієнта з 1,7 до 4,5 кв.метра, побудовано господарський блок, інфекційний ізолятор.
Досить сказати, що за останні роки значно поліпшились основні показники роботи лікарні: летальність знизилась із 1,9 у 1996р. до 1,1 в 1998р., виконується план ліжкоднів. Середня тривалість перебування хворого на ліжку зменшилась із 78,4 до 65,1 дня.
В лікарні існує допоміжне господарство, яке є єдиним в Україні. Щороку дає прибуток понад 130 тис.грн.
У лікарні працює близько 750 чол., з них лікарів – понад 40, медсестер – 226. Ліжок – 810. Лікарня має першу категорію державної акредитації.